Αύριο Πέμπτη η παναττική συγκέντρωση - σήμερα η κινητοποίηση στη Θεσσαλονίκη
Με την κινητοποίησή τους οι συνταξιούχοι θα επιστρέψουν στον αποστολέα τους τις επαίσχυντες επιστολές που έλαβαν από το υπουργείο Εργασίας μετά από τις περικοπές στις επικουρικές τους συντάξεις.
Αντίστοιχη συγκέντρωση διαμαρτυρίας διοργανώνουν σήμερα Τετάρτη, στις 10 π.μ., μπροστά στο ΙΚΑ Αριστοτέλους, οι Συνεργαζόμενες Συνταξιουχικές Οργανώσεις της Θεσσαλονίκης. Θα ακολουθήσει πορεία προς το υπουργείο Μακεδονίας - Θράκης, όπου θα επιστρέψουν τις επιστολές - κοροϊδία προς την κυβέρνηση.
«Μας ζητούν μέσα από αυτήν την επιστολή να τους ευχαριστήσουμε κιόλας», σημείωσε μιλώντας στη χτεσινή συνέντευξη Τύπου στην Αθήνα ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Συνταξιούχων ΙΚΑ, Δήμος Κουμπούρης.
Οπως εξήγησε, το υπουργείο και η κυβέρνηση αξιώνουν με θράσος από τους απόμαχους της δουλειάς να παραιτηθούν από τα δικαιώματα και τον αγώνα για να ανακτήσουν τις μεγάλες απώλειες σε κύριες και επικουρικές συντάξεις, επιδόματα και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Οπως χαρακτηριστικά ανέφερε, οι επικουρικές συντάξεις έχουν μειωθεί κατά 82%, οι κύριες συντάξεις έχουν μειωθεί κατά 45%. Παρελθόν αποτελούν πλέον τα δώρα, ενώ σε εξέλιξη βρίσκεται η κατάργηση του ΕΚΑΣ. Στα παραπάνω προστίθενται οι περικοπές στις κοινωνικές δαπάνες, στην Υγεία, στα Φάρμακα, στις εξετάσεις.
Αμέσως μετά, η απάντηση των συνταξιούχων στις επαίσχυντες επιστολές θυροκολλήθηκε στην είσοδο του υπουργείου. Υπενθυμίζουμε ότι οι επιστολές που στάλθηκαν στους συνταξιούχους «ενημερώνουν» για το ύψος στο οποίο μειώνεται η επικουρική τους σύνταξη, ως αποτέλεσμα της εφαρμογής του Ν. 4387/2016. Μέσα από αυτές, το υπουργείο υπερασπίζεται με θράσος το «τσεκούρι» στις συντάξεις, κάνοντας λόγο για «ασφαλιστική μεταρρύθμιση» που «δεν προβλέπει νέες μειώσεις», αλλά έχει ως βάση της «τις αρχές της ισονομίας και της κοινωνικής δικαιοσύνης».
Στην απάντησή τους οι Συνεργαζόμενες Συνταξιουχικές Οργανώσεις καταγγέλλουν την προσπάθεια της κυβέρνησης «να παραπληροφορήσει και να αποπροσανατολίσει τους συνταξιούχους, να συγκαλύψει τις αντιλαϊκές πλευρές της πολιτικής της, να δείξει γι' αυτούς ένα πλαστό ενδιαφέρον, μια ψεύτικη κοινωνική ευαισθησία». Και καταλήγουν: «Δεν πρόκειται να ξεγελάσετε κανέναν με τέτοιες μεθοδεύσεις. Σας επιστρέφουμε τις επιστολές σας συνοδεύοντάς τες με τη δέσμευση πως θα μας βλέπετε συνεχώς στους δρόμους του αγώνα, μέχρι να καταργήσουμε το σύνολο των αντεργατικών και αντιλαϊκών μέτρων».