Sportidea |
Την ίδια ώρα όμως και πέραν των αγωνιστικών ζητημάτων, άλυτα παραμένουν τα πολλά και σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα αθλητικά σωματεία ΑμεΑ, όπου σε πολλές περιπτώσεις πέραν των όποιων συνεπειών έχουν στη δουλειά των ίδιων των σωματείων καθιστούν αβέβαιη ακόμα και την ύπαρξή τους. Προβλήματα για τα οποία η αιτία βρίσκεται πλέον στην υποχρηματοδότηση από την πολιτεία, με τις επιχορηγήσεις πλέον να έχουν μεταβληθεί σε ψίχουλα, τα οποία μάλιστα καθυστερούν να δοθούν.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα της όλης κατάστασης αποτελεί η (ακόμα μία) πρόσφατη επιστολή προς τον υφυπουργό Αθλητισμού, Στ. Κοντονή, από το Αθλητικό Σωματείο ΑμεΑ «Κεραυνός», με την οποία ζητάει άμεση συνάντηση προκειμένου να παρουσιάσει τα προβλήματα και να διεκδικήσει τη λύση τους στο χώρο του Αθλητισμού των ΑμεΑ. Οπως αναφέρει στην επιστολή του ο «Κεραυνός», την ώρα που τα φώτα της δημοσιότητας έχουν πέσει πάνω στις πρόσφατες διεθνείς επιτυχίες των αθλητών στους Παραολυμπιακούς του Ρίο, κινδυνεύουν με κλείσιμο αρκετά τμήματα σωματείων, με αποτέλεσμα δεκάδες αθλητές, πολλοί εκ των οποίων νεαρών ηλικιών, να βρεθούν χωρίς τη δυνατότητα να αθλούνται.