Παρασκευή 14 Απρίλη 2017
Ωρα τροπαίου για τις «ερυθρόλευκες»

Με εφαλτήριο τη νίκη στην έδρα της με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού θα διεκδικήσει, αύριο Σάββατο στην Τουρκία, το τρόπαιο του Challenge Cup, αντιμετωπίζοντας τη Μπούρσα στον δεύτερο τελικό της διοργάνωσης (16.00 Cosmote Sports 6). Με βάση το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, η ελληνική ομάδα χρειάζεται τη νίκη με οποιοδήποτε σκορ (3-0, 3-1, 3-2) προκειμένου να κατακτήσει το τρόπαιο. Σε ήττα της με 3-2 τα πάντα θα κριθούν στο «χρυσό» σετ, ενώ η τουρκική ομάδα κατακτά το κύπελλο με νίκη 3-0 ή 3-1. Στον Ολυμπιακό η ψυχολογία είναι ανεβασμένη μετά τη μεγάλη ανατροπή στον πρώτο τελικό (3-2 από 0-2) που διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες για το τρόπαιο. Πρέπει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η τέταρτη φορά που οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν χαρακτήρα στη διοργάνωση όταν βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, έχοντας επικρατήσει μέχρι τώρα σε τέσσερα τάι μπρέικ και ένα «χρυσό» σετ. Κάτι που ανεβάζει ακόμα περισσότερο την αισιοδοξία για την αυριανή αναμέτρηση, που όλοι στην ομάδα αναγνωρίζουν ότι θα είναι κρίσιμη.