Τρίτη 23 Μάη 2017
ΒASKET LEAGUE
Στον τελικό με ... περίπατο ο ΠΑΟ

Κάνοντας την πιο επιβλητική του εμφάνιση εδώ και αρκετό καιρό, ο Παναθηναϊκός «σφράγισε» την πρόκρισή του στον τελικό της Basket League, επικρατώντας χτες άνετα της ΑΕΚ με 105-67 στον 4ο αγώνα των δύο ομάδων για τα ημιτελικά και κάνοντας το 3-1 στις νίκες. Ετσι οι «πράσινοι» περιμένουν τώρα το νικητή της σειράς Ολυμπιακού - Αρη (ο Ολυμπιακός προηγείται με 2-0) για να μάθουν τον αντίπαλό τους στους τελικούς.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε με το «καλημέρα» του χτεσινού αγώνα, προηγούμενος με 15-1 και 27-11, και με πρωταγωνιστές τους Καλάθη (17π) και Μπουρούση (15π), αλλά και εξαιρετική άμυνα, διατήρησε τα ηνία μέχρι τέλους, αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά (49-29 ημίχρονο, 37-59 στο 25', 47-73 στο 30', 59-94 στο 35'). Η δε ΑΕΚ βρέθηκε σε κακή μέρα και με εξαίρεση ένα ξέσπασμα στη β' περίοδο, όταν μείωσε σε 27-39, ουσιαστικά δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα.