Παράσταση διαμαρτυρίας στο υπουργείο Παιδείας πραγματοποίησε χτες το μεσημέρι ο Σύλλογος Σπουδαστών Δημόσιων ΙΕΚ, ζητώντας να δοθούν λύσεις σε μία σειρά ζητήματα με τα οποία βρίσκονται αντιμέτωποι οι σπουδαστές.
Ειδικότερα, ο ΣΥΣΔΙΕΚ ζητά να δίνεται μισθός στους σπουδαστές που κάνουν την πρακτική τους και να τους παρέχεται ασφάλιση σύμφωνα με τις συμβάσεις που ισχύουν ανά κλάδο, να παίρνουν οι σπουδαστές βεβαίωση κατάρτισης και πιστοποίηση όταν ολοκληρώνουν τα τέσσερα εξάμηνα σπουδών, και να καταργηθεί άμεσα το χρηματικό αντίτιμο των 100 ευρώ που πληρώνουν για τις εξετάσεις. Οι σπουδαστές διαμαρτύρονται επίσης για τη διαγραφή των ανέργων σπουδαστών από τα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ.