Τετάρτη 12 Σεπτέμβρη 2001
ΣΑΛΚΕ-ΠΑΟ 0-2
Ονειρεμένο ξεκίνημα

Την καλύτερη δυνατή αρχή, πραγματοποίησε χτες ο Παναθηναϊκός στον στάδιο «Αρίνα Αουφ Σάλκε», κόντρα στην Σάλκε. Οι «πράσινοι», στο ντεμπούτο τους στην φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λίγκ, κατέβαλαν την γερμανική ομάδα με 2-0, πραγματοποιώντας παράλληλα πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως στο 2ο ημίχρονο. Στην αρχή οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες, και έπαιζαν....αναγνωριστικά. Οι καλές φάσεις ήταν λίγες και απο τις δύο πλευρές ενώ οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Στην επανάληψη, τα πράγματα άλλαξαν, κυρίως απο την πλευρά της ομάδας του Γιάννη Κυράστα η οποία ανέβασε ρυθμό και έγινε περισσότερο επιθετική. Η άμυνα της Σάλκε άρχισε σιγά σιγά να απειλείται αισθητά, με αποτέλεσμα οι επιθετικοί και κεντρικοί του Παναθηναϊκού να...ξεθαρέψουν και να επιθυμούν διακαώς να βρούν τα αντίπαλα δίχτυα. Στην προσπάθειά τους αυτή, οι «πράσινοι» διακαιώθηκαν αφού στο 75' μετά απο φάουλ που κέρδισε ο Κωνσταντίνου, ο Βλάοβιτς βρήκε το δρόμο πρός την αντίπαλη εστία, σημειώνοντας το 1-0 με απ'ευθείας χτύπημα. Η συνέχεια ήταν μονόλογος για το «τριφύλλι» αφού οι Γερμανοί ναι μεν ήθελαν αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν την ισοφάριση. Η άμυνα και το κέντρο του Παναθηναϊκού «δούλεψαν» ιδανικά ενώ η επίθεση του έδειχνε συνεχώς πρόθυμη να διπλασιάσει τα τέρματα. Και αυτό συνέβη στο 80', όταν μετά απο πάσα- διαβήτη του Κωνσταντίνου, ο Μπασινάς σούταρε δυνατά, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Τις κίτρινες κάρτες του Ιταλού διαιτητή Μπρόσκι, αντίκρυσαν οι Μικαέλσεν (16'), Μπέντζα (34') και Καραγκούνης (70').

ΣΑΛΚΕ: Ρεκ, Χάϊτο, Βάλντοχ, Βαν Κερχόφεν, Καμπχάους, Νέμετς, Μέλερ (57'Μέλερ), Μπέμε (68'Ασαμόα), Αγκάλι, Μπέντζα, Βαν Χουγκντάλεμ (78'Τζόρτζεβιτς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Φύσσας, Κυργιάκος, Χένρικσεν, Σόουζα, Μπασινάς, Μικαέλσεν (75'Βόκολος), Κωνσταντίνου, Καραγκούνη, Κόλκα (68'Βλάοβιτς).

Μετακομίζει στο Μιλάνο; (2003-02-05 00:00:00.0)
«Ασφαιρη» ...πρεμιέρα (2001-11-22 00:00:00.0)
Πρώτος με το σπαθί του (2001-10-25 00:00:00.0)
Η πιο μεγάλη ώρα... (2001-10-24 00:00:00.0)
Μπορούσε αλλά... (2001-10-17 00:00:00.0)
Με την ίδια συνταγή (2001-09-26 00:00:00.0)