Πέμπτη 13 Ιούλη 2017
ΤΕΝΙΣ - ΓΟΥΙΜΠΛΕΝΤΟΝ
Αποκλεισμός - έκπληξη για Μάρεϊ

Η έκπληξη του φετινού Γουίμπλεντον έγινε τελικά στα προημιτελικά των ανδρών, με τον κάτοχο του τίτλου και Νο 1 στην παγκόσμια κατάταξη Αντι Μάρεϊ να αποχαιρετά πρόωρα τη διοργάνωση. Αιτία ο Αμερικανός Σαμ Κέρεϊ, Νο 24 στην παγκόσμια κατάταξη, ο οποίος τον νίκησε με 3-2 σετ μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Μάλιστα ο Κέρεϊ προκρίνεται για πρώτη φορά στην καριέρα του σε ημιτελική φάση μεγάλου τουρνουά. Για να το καταφέρει αυτό χρειάστηκε να κάνει διπλή ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με 1-0 και 2-1 σετ. Ο Μάρει κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-3, για να απαντήσει ο Κέρεϊ με 6-4, ωστόσο σε ένα κλειστό τρίτο σετ η εμπειρία του Μάρεϊ του έδωσε το προβάδισμα (7-6). Στη συνέχεια, οι ενοχλήσεις που για μία ακόμα φορά ένιωσε ο Μάρεϊ στον δεξιό γοφό άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα, με τον Αμερικανό τενίστα να εκμεταλλεύεται απόλυτα τα προβλήματα του αντιπάλου του, επικρατώντας στα δύο επόμενα σετ με το ίδιο σκορ, 6-1, και παίρνει τη μεγάλη νίκη. Στα ημιτελικά, ο Κέρεϊ θα αντιμετωπίσει το Νο.7 της παγκόσμιας κατάταξης, Μάριν Τσίλιτς, ο οποίος επικράτησε δύσκολα με 3-2 σετ του Ζιλ Μίλερ. Υπενθυμίζεται πως τη διοργάνωση έχει ήδη αποχαιρετήσει άλλο ένα βασικό φαβορί, ο Ράφα Ναδάλ.