Με 35.000 ευρώ επιχορηγούνται: Θέατρο Τέχνης Κάρολου Κουν - Ιστορίες από το δάσος της Βιέννης, του Εντεν Φον Χόρβατ. «Ανοιχτή Πόρτα» - Ξένια Καλογεροπούλου - συμπαραγωγή με ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης «Καντίντ ή Η αισιοδοξία του Βολταίρου».
Με 30.000: «Δόλιχος» - Δημήτρης Τάρλοου - «Η αγριόπαπια» του Ιψεν. Με 25.000: «Μνήμη» - Μιχ. Βιρβιδάκης (Χανιά) «Το κατεστραμμένο δωμάτιο», κείμενο του Μάθιου Λέντον. Εταιρεία θεάτρου «Sforaris» - Γιάννης Καλαβριανός «Ιωάννα η τρελή ή ισπανικά νεκροταφεία». «Ιδέα» - Κωνσταντίνος Μπιμπής «Υπηρέτης 2 αφεντάδων» του Γκολντόνι. «Δραματικό Θέατρο» - Ρούλα Πατεράκη - «Η επίκληση της γοητείας» του Γιάννη Μαυριτσάκη.
Με 20.000: «Θέατρο Δωματίου» - Αντζελα Μπρούσκου «Εντα Γκάμπλερ» του Ιψεν. Θεατρικό σχήμα ΠΥΡ - Αργύρης Ξάφης «Molly Sweeney» του Μπράιαν Φρίελ. ΟΠΕΡΑ - Δανάη Σαριδάκη «Εδώ εμείς οι νεκροί» βασισμένο στη νουβέλα «Πέδρο Πάραμο» του Χουάν Ρούλφο. «Hands Up» σε συνεργασία με την ομάδα «Χρώμα» - Ιωάν. Κουκουράκη (Χανιά) «Ο γλάρος» του Τσέχοφ. «4Frontal» - Αθανάσιος Ζερίτης «Ο μισ@νθρωπος». «Στοά» - «Εμείς οι δυο» των Θ. Παπαγεωργίου - Κ. Καμπούρη. «Πράξη» - Βασίλης Πουλαντζάς «Φθινοπωρινή Σονάτα» του Μπέργκμαν. «Θέατρο του Νέου Κόσμου» - Μίλτος Σωτηριάδης «Με δύναμη από την Κηφισιά» των Κεχαΐδη - Χαβιαρά. «16 Anagnorisis» - ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας - Δήμος Αβδελιώδης «Ελεύθεροι Πολιορκημένοι» του Σολωμού.
Με 15.000: «Νέα Σκηνή» - «Μετά την πρόβα» του Μπέργκμαν. «Κανιγκούντα» - «Τριστάνος» του Τόμας Μαν. «Odc Ensemble» - «Το σπήλαιο». Σημείο ΜΗΔΕΝ «Περιμένοντας τον Γκοντό» του Μπέκετ. «Fratres collectiva» - Αριστείδης Σερβετάλης «Δον Κιχώτης» του Θερβάντες. «The Helter Skelter Company» - «Wannsee» του Θ. Παπακωνσταντίνου. «Nova Melancholia» - Βασίλης Νούλας «Spleen» του Σαρλ Μποντλέρ. «Νάμα» - «Night alive Conor McPherson's». «Vasistas» - «Ο αληθινός» παραδοσιακό παραμύθι. «Νέο ελληνικό θέατρο» - Γ. Αρμένης Ο πατέρας του Στρίντμπεργκ. «Τόπος αλλού» - Νίκος Καμτσής «Οι δρόμοι του χιονιού» των Αλφρέντο Σαλαντίνι, Νίκου Καμτσή και Marek Kosciolek.
Με 12.000: Πειραματική Σκηνή Τέχνης - Νικηφόρος Παπανδρέου (Θεσσαλονίκη) «Η επανένωση της Κορέας» του Ζοέλ Πομερά. «Elephas Tiliensis» - «Η κυρία από τη θάλασσα/Είναι η θάλασσα ανοιχτή» του Ιψεν. Ομάδα Cartel - Βασίλης Μπισμπίκης «Αγγέλα» του Σεβαστίκογλου. «Anima», ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης - Ρουμπίνη Μοσχοχωρίτη - «Κάσσυ» του Ανδρέα Φλουράκη. Θέατρο «Σημείο» - Ιωάννα Μακρή «Φαίδρα» ένα βλέμμα πάνω στον παραβατικό έρωτα της Τσβετάγιεβα. ΘΕ.ΑΜ.Α. (θέατρο ατόμων με αναπηρία) Βασίλης Οικονόμου «Νεκράσοφ» του Σαρτρ.
Με 10.000: «Θέση» - «Δον Κιχώτης» του Θερβάντες. «Εν δράσει» - «Ράφτης κυριών» του Φεϊντό. Θεατρική Ομάδα Κωφών «Τρελά Χρώματα» - Ελλη Μερκούρη «Τρωάδες» του Ευριπίδη. Ομάδα «de novo» - Γιάννης Στεφόπουλος «Επτά κόρες της Εύας». «Me We» - «Υστερόγραφο» της Κ. Μπερδέκα. «Χώρος» - Σίμος Κακάλας «Ανεμοδαρμένα Υψη». «Λυκόφως» - Γ. Λυκιαρδόπουλος «Ο Γάμος» της Μαρίας Μπράουν. «Σφενδόνη» - Αννα Κοκκίνου «Ο κήπος» των Γιέιτς, Ελιοτ, Βιζυηνού, Εντγκαρ Λι Μάστερς, Προυστ, Χατζή. «Θέατρο της Γης» - Νικόλαος Μάκας «8 ώρες και 35 λεπτά» της Φωτεινής Τσαλίκογλου. «Ιανός» - Κων/νος Αρβανιτάκης «Together we stand/divided we fall» των Μάξιμου Μουμούρη και Γ. Τζαβαρά. «Angelus Novus» - Δαμιανός Κωνσταντινίδης (Θεσσαλονίκη) «Η θυσία του Αβραάμ» του Κορνάρου. «The Kompany» - Χρήστος Πασσαλής «Το βιβλίο του εαυτού μου, κεφ. 1 Παράδεισος». «Ηθικόν Ακμαιότατον» - Θανάσης Σαράντος «Χειμωνιάτικο Παραμύθι» του Σαίξπηρ. «Kart Productions» - Μαρία Ξανθοπουλίδου «Ο αμπιγιέρ» του Χάουαρντ. «Αργώ» - Αιμιλία Υψηλάντη «Η αγάπη άργησε μια μέρα» της Λιλής Ζωγράφου. «Blind Spot» - Μιχάλης Κωνσταντάτος «Βρικόλακες» του Ιψεν. «Μυθωδία» - Νίκος Χανιωτάκης «Λυσσασμένη γάτα» του Ουίλιαμς. «Αξάνα» - Τατιάνα Λύγαρη «Στάνμπουλ τρέιν» του Γκράχαμ Γκριν. «Inkal» - Βασίλης Μαυρογεωργίου «Τα μάτια του έρωτα» βασισμένο στο «Ονειρο» του Σαίξπηρ. «Τ3χνη» - Σοφία Φιλιππίδου «Η ιστορία του πρίγκιπα της κούμπα Ντάμπι» του Lenz. «Playroom ΑΜΚΕ» - Αρ. Σομπότης «Δεσποινίς Δυστυχία» του Τσιμάρα Τζανάτου. «Διασπορά» - Γιούλα Μπούνταλη «Καπνοτόπια» του Ερνεστ Κάλντγουελ. «Νέος Λόγος» - Φώτης Μακρής «Η χαμένη τιμή της Καταρίνα Μπλουμ» του Χάινριχ Μπελ. «Κάτω από τη Γέφυρα» - Νίκος Δαφνής «Η γραμμή» του Ισραελ Χόροβιτς, κ.ά.
Αλλα 4 σχήματα επιχορηγούνται με 8.000, 4 με 7.000, 3 με 6.000 και 10 με 5.000.