Την Ρόζα Ιμβριώτη, τη μεγάλη δασκάλα, τη συντρόφισσα του λαού, τιμά η Επιτροπή Περιοχής Θεσσαλίας του ΚΚΕ, με μια εκδήλωση στην κεντρική πλατεία της Τύρνας (Ελάτης), εκεί όπου το 1944 άρχισε τη λειτουργία του το Παιδαγωγικό Φροντιστήριο υπό τη διεύθυνση της Ρόζας Ιμβριώτη.
Η εκδήλωση θα γίνει την Κυριακή 8 Οκτώβρη, στις 12 το μεσημέρι, και θα περιλαμβάνει χρονικό της ζωής της Ρόζας Ιμβριώτη, πολιτική ομιλία από στέλεχος του ΚΚΕ και τοποθέτηση αναθηματικής πλάκας.
«Αντλούμε δύναμη από την ανυποχώρητη και ασυμβίβαστη πάλη της, εμπνεόμαστε από τη στάση ζωής της, μελετάμε το έργο της γιατί η Ρόζα ανήκει στο μέλλον και αυτό υπηρέτησε», σημειώνει μεταξύ άλλων στο κάλεσμά της για την εκδήλωση η ΕΠ Θεσσαλίας του ΚΚΕ.