Τετάρτη 7 Φλεβάρη 2018
Οκτάδα ... μέσω Ρουμανίας

Κάνοντας σπουδαία ανατροπή της εντός έδρας ήττας της στο πρώτο παιχνίδι (3-2), η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού επικράτησε στη Ρουμανία της Ταργκοβίτσε με 3-1 και πήρε πανηγυρική πρόκριση στους «8» του Challenge Cup. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν εύκολα το πρώτο σετ, αλλά εξίσου εύκολα έχασαν το δεύτερο, καθώς οι Ρουμάνες έδειξαν να συνέρχονται. Στα δύο επόμενα σετ, και ιδιαίτερα στο τέταρτο, έγινε μεγάλη μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες, εν τέλει όμως ο Ολυμπιακός με πρωταγωνίστριες τις Χίπε και Πολ κατάφερε να επικρατήσει και στα δύο και να πάρει την πρόκριση. Τα σετ: 17-25, 25-16, 21-25, 22-25. Στον επόμενο γύρο ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Στίντα Μπακάου - Πφέφινγκεν, με την πρώτη να έχει προβάδισμα μετά τη νίκη της με 3-2 στον πρώτο αγώνα.