Τρίτη 26 Ιούνη 2018
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Πανηγυρική πρωτιά για την Ουρουγουάη

Μετατρέποντας σε περίπατο το ντέρμπι κορυφής με τη Ρωσία, η Ουρουγουάη επικράτησε με 3-0 για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου και προκρίθηκε στους «16» ως πρώτη. Οι οικοδεσπότες Ρώσοι, που έμειναν 2οι, θα δώσουν το «παρών» στον β' γύρο της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά την ανατροπή της ΕΣΣΔ.

Οι Ουρουγουανοί ήταν εμφανώς καλύτεροι και έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, καθώς προηγήθηκαν με 2-0 πριν το 25λεπτο, χάρη στο απευθείας φάουλ του Σουάρες (10') και το αυτογκόλ του Τσερίσεφ (23'). Τα πράγματα για τους Ρώσους έγιναν ακόμα πιο δύσκολα μετά την αποβολή του Σμολίνκοφ με δεύτερη κίτρινη στο 36', και η νοτιοαμερικάνικη ομάδα κυριάρχησε στην επανάληψη, με τον Καβάνι να γράφει το τελικό σκορ στο 90'.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Σαουδική Αραβία αποχαιρέτησε το Μουντιάλ με νίκη επί της Αιγύπτου, με σκορ 2-1 (45 +6' πεν. Αλ Φαράτζ, 95' Αλ Νταουσαρί - 22' Σαλάχ).