Σάββατο 7 Ιούλη 2018 - Κυριακή 8 Ιούλη 2018
Σελίδα 28
Γαλλία - Βέλγιο ο πρώτος ημιτελικός

Eυρωπαϊκή υπόθεση έγινε το Μουντιάλ της Ρωσίας. Στους προημιτελικούς της Παρασκευής, Γαλλία και Βέλγιο απέκλεισαν τις λατινοαμερικάνικες ομάδες που είχαν απομείνει στη διοργάνωση και θα αναμετρηθούν στον πρώτο ημιτελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί την Τρίτη 10 Ιούλη. Η μεν Γαλλία επιβλήθηκε της Ουρουγουάης με 2-0, ενώ αργότερα το Βέλγιο έκανε την έκπληξη και πήρε τη νίκη με αντίπαλο ένα από τα μεγάλα φαβορί του Μουντιάλ, τη Βραζιλία, με σκορ 2-1.

Οι Βέλγοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, στη διάρκεια του οποίου έθεσαν τις βάσεις για την πολύ μεγάλη νίκη τους. Ανοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Φερναντίνιο στο 13' και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ντε Μπρόινε στο 31', ενώ συνολικά κυριάρχησαν στο γήπεδο. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι Βέλγοι υποχώρησαν στο δικό τους μισό, οι Βραζιλιάνοι άσκησαν πίεση και δημιούργησαν μια σειρά ευκαιρίες, σε μία από τις οποίες μείωσαν σε 2-1 με σκόρερ τον Ρενάτο Αουγκούστο (76'). Στις υπόλοιπες όμως ο Κουρτουά με σωτήριες επεμβάσεις διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του, με αποτέλεσμα το Βέλγιο να πανηγυρίσει τον πρόκριση στον ημιτελικό.

Νωρίτερα, η Γαλλία επικράτησε με 2-0 της Ουρουγουάης. Σ' έναν αγώνα με ρυθμό άλλα όχι πολλές καλές φάσεις, οι «Τρικολόρ» πήραν αυτό που ήθελαν με σωστή διαχείριση και «χτυπώντας» σε καθοριστικά σημεία. Τα γκολ πέτυχαν οι Βαράν (40') και Γκριζμάν (61' - φέρει τεράστια ευθύνη ο Ουρουγουανός τερματοφύλακας Μουσλέρα). Για την Ουρουγουάη, απ' την άλλη, ήταν εμφανής η απουσία του τραυματία Καβάνι, αφού δεν κατάφερε να απειλήσει με εξαίρεση τη σημαντική ευκαιρία του Κάσερες στο 42'.

Στον τελικό για υπεράσπιση των κεκτημένων (2022-12-15 00:00:00.0)
Πορτογαλία και Πολωνία στην τελική φάση (2022-03-31 00:00:00.0)