CONFERENCE LEAGUE
«Εφιάλτης» στο Φάληρο για τον Ολυμπιακό

«Σκόρπισε» τις ελπίδες πρόκρισης η βαριά ήττα 4-1 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Παρασκευή 8 Μάρτη 2024

Στο ελάχιστο μειώθηκαν οι ελπίδες του Ολυμπιακού για πρόκριση στα προημιτελικά του Conference League, μετά την καταστροφική ήττα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με το βαρύ 4-1 (Ζάχαβι 5', 30', Σαχάρ 9', Πέρετς 74' - Ελ Κααμπί 13') στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» της διοργάνωσης. Ετσι, η ομάδα του Πειραιά, που συνέχισε την κακή της παράδοση απέναντι σε ισραηλινές ομάδες, έχει τρομερά δύσκολο έργο ενόψει της ρεβάνς στο ουδέτερο γήπεδο της Τόπολα στη Σερβία, καθώς θέλει νίκη με 4 γκολ διαφορά για ολική ανατροπή και με 3 γκολ προκειμένου να έχει την ευκαιρία της παράτασης...

Στο χθεσινό ματς οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν τις σημαντικές αμυντικές αδυναμίες που επέδειξαν και τις οποίες η Μακάμπι, με πρωταγωνιστές το δίδυμο του Μίλσον σε δημιουργία και του Ζάχαβι σε εκτελεστική δεινότητα, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Σε ένα πρώτο 20λεπτο - «ροντέο», οι φιλοξενούμενοι αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους προηγήθηκαν 2-0 από νωρίς, με τον Ολυμπιακό να βγάζει αντίδραση μειώνοντας άμεσα, ωστόσο μέχρι την ανάπαυλα να συνεχίζει να έχει προβλήματα στο κέντρο και να μην μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις, πλην δύο καλών στιγμών με Ποντένσε και Τσικίνιο.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές και βελτιώθηκαν αμυντικά, εντούτοις επιθετικά αδυνατούσαν να διασπάσουν την πολύ καλά στημένη αμυντική γραμμή της Μακάμπι, η οποία με άλλη μία αντεπίθεση βρήκε και τέταρτο γκολ. Στο τελευταίο 20λεπτο ο Ολυμπιακός πίεσε εκ νέου και δημιούργησε ευκαιρίες με τους Ελ Κααμπί και Τσικίνιο, με κορυφαία το δοκάρι του δεύτερου, αλλά χωρίς αντίκρισμα.

Copyright 2024 The Associated

Η συντριβή από τη Μακάμπι κάνει «βουνό» την αποστολή του Ολυμπιακού στη ρεβάνς
Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ρέτσος, Κάρμο, Ροντινέι, Ορτέγκα, Εσε, Τσικίνιο (66' Μασούρας), Ορτα (82' Ιμπόρα), Ποντένσε (77' Καρβάλιο), Φορτούνης (77' Γιόβετιτς), Ελ Κααμπί (82' Ελ Αραμπί)

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Μισπάτι, Σαχάρ, Ναχμίας, Σαμπορίτ, Ρεβίβο, Κανισόφσκι (80' Γκολάσα), Φαν Οβερέεμ (77' Κάρτσεφ), Πέρετς, Νταβίντα (67' Mπίντον), Μίλσον (80' Νταβιντόζα), Ζάχαβι (77' Ντούρκεμαν)

«Θρυλική» πρόκριση στον τελικό για τον Ολυμπιακό (2024-05-11 00:00:00.0)
Προβάδισμα με «υπογραφή» Ελ Κααμπί (2024-02-16 00:00:00.0)
Ξεκίνημα με θετικό βαθμό (2019-09-19 00:00:00.0)
Αποκλεισμός με συνέπειες... (2010-08-06 00:00:00.0)
Αγώνας της χρονιάς (2004-12-08 00:00:00.0)
Μόνος αήττητος (1997-10-25 00:00:00.0)