Η αποτίμηση ανήκει στον υπουργό Εξωτερικών Γ. Παπανδρέου και την είπε στη ΝΕΤ. Αν αξίζει να προσεχτεί κάτι είναι το περιεχόμενο που προσδίδει στον όρο «ισοτιμία». Δεν είναι ότι απουσιάζει κάθε αναφορά στους όρους της ανεξαρτησίας, της εθνικής κυριαρχίας, κ.α., έστω και για παραπλάνηση της «κοινής γνώμης», όπως έκανε χρόνια το ΠΑΣΟΚ. Αντ' αυτών γίνεται αναφορά «στις πολιτικές τις δικές μας», οι οποίες, όπως οι πάντες μπορούν να καταλάβουν, είναι οι πολιτικές που βάζουν πάνω απ' όλα τα συμφέροντα των ΗΠΑ και της νέας τάξης. Γι' αυτό και ο Μπους δεν παρέλειψε να τον ανταμείψει:
«Θέλω να σας ευχαριστήσω -είπε στον Κ. Σημίτη- για το όραμά σας, αλλά και για τη σκληρή δουλιά του υπουργού σας των Εξωτερικών, ο οποίος πράττει αυτό που είναι σωστό και δίκαιο, ώστε ο κόσμος να γίνεται πιο ειρηνικός».
Ακόμη και οι πέτρες γνωρίζουν στην Ελλάδα τις τεράστιες και εγκληματικές ευθύνες των λεγόμενων μεγάλων δυνάμεων - πρώτα και κύρια των ΗΠΑ - για το διαμελισμό της πρώην Γιουγκοσλαβίας, τους κατοπινούς φονικούς εμφύλιους πολέμους, την έξαρση του εθνικισμού κλπ., κλπ. και γενικότερα στην αποσταθεροποίηση της περιοχής των Βαλκανίων. Οι ευθύνες αυτές έχουν καταγγελθεί και καταδικαστεί από τη συντριπτικά μεγάλη πλειοψηφία του ελληνικού λαού, όπως έχουν φανερώσει οι μεγάλες διαδηλώσεις ενάντια στους βομβαρδισμούς της Γιουγκοσλαβίας και οι σχετικές έρευνες της κοινής γνώμης.
Σε πλήρη αντίθεση, όμως, με τα παραπάνω, βρίσκονται ο Κ. Σημίτης και η ελληνική κυβέρνηση. Θαυμάστε την απάντηση του πρώτου στο προχθεσινό ερώτημα δημοσιογράφου, «αν η παρουσία των ΗΠΑ στα Βαλκάνια συνέβαλε στην εμπέδωση της σταθερότητας και της ειρήνης σ' αυτή την ευαίσθητη περιοχή»: «Η παρουσία των Ηνωμένων Πολιτειών στα Βαλκάνια συνέβαλε πράγματι στο να υπάρχει μεγαλύτερη ασφάλεια στην περιοχή, να κινηθούν οι ειρηνευτικές διαδικασίες, να προωθηθεί η στροφή από την αντιπαράθεση και την εχθρότητα, σε μια προσπάθεια συνεργασίας».
Κάντε κι άλλα, δηλαδή, γιατί το φχαριστιόμαστε... Και, όμως, κάποιοι ψάχνουν να βρουν πόσο θετική για τη χώρα και το λαό μας ήταν η επίσκεψη Σημίτη στην Ουάσιγκτον..!
Βέβαια, η προαναφερόμενη τοποθέτηση του Κ. Σημίτη δεν ήταν η μοναδική απόδειξη της υποτέλειας και πλήρους υποταγής, η οποία σφράγισε την παρουσία του στις ΗΠΑ, παρά τις όσες υποκρισίες, περί ισότητας και εθνικών συμφερόντων, δήλωνε στους δημοσιογράφους. Εξίσου χαρακτηριστική ήταν η δήλωσή του μπροστά στον Τζ. Μπους και στους δημοσιογράφους: «Είμαστε απόλυτα δεσμευμένοι (αφοσιωμένοι, σύμφωνα με άλλη μετάφραση) στην καταπολέμηση της διεθνούς τρομοκρατίας και λαμβάνουμε μέρος στις προσπάθειες του Αφγανιστάν, ενώ θεωρούμε ότι πρέπει να συνεργαστούμε για να εξαλειφθεί η τρομοκρατία παντού στον κόσμο και για να εξαρθρώσουμε τρομοκρατικές ομάδες που δρουν σε ορισμένες βαλκανικές χώρες. Η τρομοκρατία πρέπει να τεθεί υπό έλεγχο».
«Είμαστε απόλυτα δεσμευμένοι», λοιπόν, στη διεθνή και πολεμόχαρη «αντιτρομοκρατική εκστρατεία» του Τζ. Μπους. Γι' αυτό, στέλνουμε στρατιώτες στο Αφγανιστάν - πέρα απ' όλες τις υπόλοιπες «διευκολύνσεις» - και όχι για... ανθρωπιστικούς σκοπούς. Προεξοφλούμε τη συμμετοχή της Ελλάδας και στους όποιους μελλοντικούς πολεμικούς τυχοδιωκτισμούς των ΗΠΑ και του ΝΑΤΟ, κλπ., κλπ. Κι όλ' αυτά, για ποιο λόγο; Μα, για ό,τι τα αμερικανικά γεράκια της «νέας τάξης» θεωρούν τρομοκρατία. Με άλλα λόγια, είμαστε απόλυτα δεσμευμένοι στο άρμα της εξυπηρέτησης των συμφερόντων του αμερικανικού ιμπεριαλισμού. Αυτή είναι η πραγματική πολιτική της κυβέρνησης Σημίτη και όχι όσα λένε κατά καιρούς οι κυβερνώντες, μόνο και μόνο για λαϊκή κατανάλωση.
Η αγορά
παλάβωσε
έχει, που λεν,
σαλτάρει,
τα μπρόκολα,
τα λάχανα
πουλιούνται
για... χαβιάρι
και τα μαρούλια,
ο άνηθος,
τα χόρτα,
τα καρότα
φτάσαν να έχουν
την τιμή
...χρυσαφικών
Ζολώτα!
***
Η αγορά
αφήνιασε
φταίει, μας λεν,
το χιόνι
και «κιχ»
για το χοντρέμπορο
που γδέρνει,
χαρατσώνει,
την «πάπια»
η κυβέρνηση
για την ακρίβεια
κάνει,
ε, όποιος ζήσει
σκέφτεται
κι όποιος, μωρέ,
πεθάνει!