ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Εκλεισε τετράδα ο ΠΑΟΚ, σπουδαία πρόκριση ο Αρης

«Φρένο» στην κάτοχο του τίτλου ΑΕΚ έβαλε ο Αρης στου Χαριλάου

Eurokinissi Sports

Με τον ΠΑΟΚ να κλείνει από τώρα θέση στα ημιτελικά και τον Αρη να παίρνει σπουδαία πρόκριση από τη φάση των «16», αφήνοντας εκτός συνέχειας την κάτοχο του τίτλου ΑΕΚ, συνεχίστηκε χθες η δράση στο Κύπελλο Ελλάδας.

Στις Σέρρες, στο πρώτο χτεσινό ματς για τα προημιτελικά, ο ΠΑΟΚ κλείδωσε την πρόκριση νικώντας 4-0 τον Πανσερραϊκό και μετατρέποντας τη ρεβάνς της Τούμπας σε τυπική διαδικασία. Θυμίζουμε ότι οι δύο ομάδες είχαν προκριθεί στην οκτάδα αποκλείοντας ο ΠΑΟΚ τον Βόλο και ο Πανσερραϊκός τον Αστέρα Τρίπολης. Στον χτεσινό αγώνα οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν έναντι των γηπεδούχων και έφτασαν σε μία ακόμα ευρεία νίκη τη φετινή σεζόν, χάρη στα γκολ των Νάσμπεργκ (8'), Σάστρε (22'), Αντόνιο (69') και Ζίβκοβιτς (79').

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για τη φάση των «16», ο Αρης πήρε σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά «αποκαθηλώνοντας» την περσινή Κυπελλούχο ΑΕΚ, την οποία νίκησε 4-2 στα πέναλτι. Μετά την ισοπαλία 0-0 στο πρώτο ματς στη Ν. Φιλαδέλφεια, χτες η κανονική διάρκεια και η παράταση βρήκαν τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1, με την ΑΕΚ να είναι καλύτερη επιθετικά και να προηγείται με τον Γκατσίνοβιτς (47'), και τον Αρη να εκμεταλλεύεται τις αμυντικές αδυναμίες της «Ενωσης» και να ισοφαρίζει με τον Μορόν (58'). Στα πέναλτι, πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο τερματοφύλακάς τους, Κουέστα, που απέκρουσε τις εκτελέσεις των Βίντα και Πόνσε, ενώ ο Βεστράτε με το καθοριστικό εύστοχο χτύπημα έδωσε την πρόκριση στον Αρη. Να σημειωθεί πάντως ότι η ΑΕΚ διαμαρτύρεται για μη καταλογισμό πέναλτι υπέρ της στη διάρκεια του αγώνα.

Στο «Ελ Πάσο» ο Παναιτωλικός ολοκλήρωσε αυτό που ξεκίνησε στο πρώτο ματς στο Αγρίνιο (3-2) κόντρα στην Καλλιθέα και με ισοπαλία 2-2 (Λουκίνας 36', Τόρες 90' - Ντουάρτε 7', Ανιόρ 12') προκρίθηκε στα προημιτελικά, παρότι και πάλι τα βρήκε αρκετά σκούρα απέναντι στους πρωτοπόρους του 2ου ομίλου της Super League 2.

Στην οκτάδα του θεσμού βρίσκεται και ο ΟΦΗ, που θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Αγρινίου. Οι Κρητικούς έμειναν όρθιοι στην Καισαριανή, φέρνοντας ισοπαλία 1-1 με την Κηφισιά (Κωνσταντακόπουλος 60' - Σοάρες 93') και σφραγίζοντας το εισιτήριο χάρη στη νίκη τους με 3-1 στο πρώτο ματς.

• Στα αποτελέσματα δεν συμπεριλαμβάνεται το χθεσινοβραδινό ντέρμπι Ολυμπιακού - Παναθηναϊκού στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».
  • Η αυλαία της φάσης των «16» πέφτει σήμερα με τον αγώνα Νίκη Βόλου - Λεβαδειακός (17.00 - Cosmote Sport 1).
ΠΟΛΟ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
Στην 5η θέση η Εθνική ανδρών

Την 5η θέση στην τελική κατάταξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πόλο στην Κροατία κατέλαβε η Εθνική ανδρών, μετά τη νίκη της με 15-10 επί του Μαυροβουνίου σε αγώνα για τις θέσεις 5-8, με τον οποίο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση. Ετσι το ελληνικό συγκρότημα βρέθηκε στην καλύτερη δυνατή θέση μετά τον αποκλεισμό στα προημιτελικά, με την ήττα από την Κροατία, και τη μη επίτευξη του στόχου να βρεθεί στη ζώνη των μεταλλίων. Πλέον στην Εθνική ευελπιστούν σε μια καλύτερη πορεία στην επόμενη σημαντική υποχρέωση, που είναι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου στην Ντόχα, το οποίο θα διεξαχθεί από 5 μέχρι 17 Φλεβάρη.

Στον αγώνα με το Μαυροβούνιο η Εθνική πήρε το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο και το διατήρησε μέχρι τέλους, παρά την προσπάθεια των αντιπάλων της για ανατροπή στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο.

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 8-5, 9-7, 15-10

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς (4), Σκουμπάκης (1), Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Καλογερόπουλος (2), Αργυρόπουλος (2), Αλαφραγκάκης, Κάκαρης (1), Νικολαΐδης (2), Γκίλλας (3), Τζορτζάτος

Μαυροβούνιο: Λάζοβιτς, Τεσάνοβιτς, Μπργκούλιαν (1), Πέρκοβιτς (1), Αβέρκα (2), Μάτσιτς, Πόπαντιτς, Μρσιτς (2), Ν. Ράντοβιτς, Ουκρόπινα (2), Βούγιοβιτς, Μάτκοβιτς, Β. Ράντοβιτς (2)

• Τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης για πρώτη φορά στην Ιστορία της κατέκτησε η Ισπανία, που σε έναν συγκλονιστικό τελικό επικράτησε της οικοδέσποινας Κροατίας με 11-10 χάρη σε σπουδαία ανατροπή στα τελευταία λεπτά.
ΕUROLEAGUE
Τεστάρει χαρακτήρα ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχονται τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε ένα κρίσιμο βαθμολογικά ματς

Εχοντας περάσει την άσχημη εμπειρία του ταξιδιού του στην Ισπανία την προηγούμενη βδομάδα και των δύο ηττών από Μπαρτσελόνα και Μπασκόνια, που τον έβγαλαν εκτός εξάδας, ο Ολυμπιακός ψάχνει τη νίκη απόψε με αντίπαλο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ για τη 22η αγωνιστική της Εuroleague (21.15 - Novasports Prime).

Οι «ερυθρόλευκοι», που έχουν πέσει 7οι με απολογισμό 11-10, επιδιώκουν την επιστροφή στις επιτυχίες και το βαθμολογικό και ψυχολογικό ανέβασμά τους, ιδιαίτερα ενόψει του δύσκολου τεστ που ακολουθεί, με το ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό για την Basket League, αλλά και μπροστά στην ακόμα πιο δύσκολη συνέχεια στη Euroleague, που μπαίνει σιγά σιγά στην τελική ευθεία της κανονικής περιόδου.

Από την πλευρά της η Μακάμπι, στο 12-9 μέχρι στιγμής, θέλει το «διπλό» ώστε να ισχυροποιήσει τη θέση της στην πρώτη εξάδα, που οδηγεί απευθείας στα πλέι οφ.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναφέρθηκε στην κρισιμότητα του ματς για τον Ολυμπιακό, που όπως είπε πρέπει να τα δώσει όλα για τη νίκη και τους πολύτιμους βαθμούς. Ο τεχνικός των «ερυθρολεύκων» χαρακτήρισε τη Μακάμπι ομάδα με ποιότητα, η οποία έχει όλα τα φόντα για να διεκδικήσει τους στόχους της. Ως στοιχείο - κλειδί για την έκβαση του αγώνα αναφέρθηκε στον έλεγχο των ριμπάουντ, ενώ σχετικά με τον τραυματία Φαλ έκανε λόγο για σημαντική απουσία, εκφράζοντας πάντως την αισιοδοξία του ότι το κενό αυτό θα καλυφθεί από τους παίκτες που θα χρησιμοποιηθούν.

ΜΠΑΣΚΕΤ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Με δύο ντέρμπι το Φάιναλ 8

Ο κλειδάριθμος του Πανιωνίου ήταν αυτός που ουσιαστικά διαμόρφωσε τον σχηματισμό των ζευγαριών στη χθεσινή κλήρωση της ΕΟΚ για τους αγώνες του Φάιναλ 8 του Κυπέλλου μπάσκετ. Οι «κυανέρυθροι» - που συμμετέχουν στο τουρνουά, μαζί με τις 7 πρώτες ομάδες κατά τον Α` γύρο της Basket League, ως νικητές του Κυπέλλου UNICEF - πήραν τον κλειδάριθμο 6 και έτσι οι ομάδες στις θέσεις 5 έως 8 αυτομάτως έπεσαν κατά μία θέση. Βάσει όλων αυτών, τα ζευγάρια των προημιτελικών διαμορφώθηκαν ως εξής: Παναθηναϊκός - ΑΕΚ, ΠΑΟΚ - Αρης, Ολυμπιακός - Περιστέρι, Προμηθέας Πάτρας - Πανιώνιος. Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, όπως και αυτό μεταξύ «πρασίνων» και «Ενωσης», είναι οι αναμετρήσεις που ξεχωρίζουν.

Θυμίζουμε ότι όπως ανακοινώθηκε από την ΕΟΚ, και το φετινό Φάιναλ 8 του Κυπέλλου θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο και στο κλειστό γυμναστήριο «Δύο Αοράκια», την περίοδο 15 - 18 Φλεβάρη. Στο ίδιο γήπεδο θα διεξαχθεί στις 18 Φλεβάρη και ο τελικός του Κυπέλλου γυναικών.

SUPER LEAGUE
Συμφώνησε με Τ. Μπακασέτα ο ΠΑΟ

Ο αρχηγός της Εθνικής επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα για λογαριασμό των «πρασίνων»

Σε μια σπουδαία μεταγραφική κίνηση για την ενίσχυση του ρόστερ του προχώρησε ο Παναθηναϊκός, που κατέληξε σε συμφωνία με τον διεθνή Ελληνα παίκτη Τάσο Μπακασέτα, ο οποίος αγωνιζόταν στην τουρκική Τραμπζονσπόρ. Ο αρχηγός της Εθνικής, που το ερχόμενο καλοκαίρι θα έμενε ελεύθερος από την τουρκική ομάδα και θα είχε το δικαίωμα διαπραγμάτευσης, συμφώνησε με τους «πράσινους», επιστρέφοντας έτσι στο ελληνικό πρωτάθλημα μετά από 4,5 χρόνια και την προηγούμενη θητεία του στην ΑΕΚ. Σύμφωνα με πληροφορίες, η απόκτηση του Μπακασέτα από τον Παναθηναϊκό αναμένεται να ανακοινωθεί επίσημα στις αρχές της επόμενης βδομάδας, όταν και θα έχουν ολοκληρωθεί οι τελευταίες λεπτομέρειες της συνεργασίας. Ο αρχηγός της Εθνικής αποτελεί την τρίτη προσθήκη στο «τριφύλλι» κατά τη μεταγραφική περίοδο του χειμώνα, μετά από αυτές του Δημήτρη Λημνιού και του Τούρκου Σαμέτ Ακαϊντίν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παρελθόν για τον Ολυμπιακό αποτελεί ο Νίκολας Φρέιρε. Ο 29χρονος Αργεντινός κεντρικός αμυντικός επιστρέφει στην Πούμας, από την οποία είχε παραχωρηθεί δανεικός στην ομάδα του Πειραιά. Την ίδια στιγμή, οι πληροφορίες θέλουν τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκονται στην τελική ευθεία για τουλάχιστον δύο περιπτώσεις εκ των μεταγραφικών στόχων που έχουν αυτήν την περίοδο με σκοπό την ενίσχυση της ομάδας σε καίριες θέσεις.

ΤΕΝΙΣ - ΟΠΕΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ
Πρόκριση σε γνωστό μοτίβο για τον Στ. Τσιτσιπά

Αποκλεισμός για την Μ. Σάκκαρη

Με τη... συνταγή της πρεμιέρας αφού χρειάστηκε και πάλι να κάνει ανατροπή, ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Αυστραλιανού ΟΠΕΝ μετά τη χτεσινή νίκη επί του Αυστραλού Τζόρνταν Τόμπσον με 3-1 (4-6, 7-6, 6-2, 7-6). Πλέον στην επόμενη φάση ο Ελληνας τενίστας θα βρει στον δρόμο του τον Γάλλο Λούκα Βαν Ας, ο οποίος κέρδισε τον Ιταλό Λορέντζο Μουζέτι με 3-2 σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς για 2ο σερί ματς έμεινε πίσω στα σετ, ωστόσο όπως και στην πρεμιέρα, έτσι και απέναντι στον Τζόρνταν Τόμπσον όσο περνούσε η ώρα κυριαρχούσε στο court φτάνοντας στη νίκη μετά από 3 ώρες και 37 λεπτά, αντέχοντας την πίεση στο 4ο σετ.

Πρόωρο «αντίο» για την Μ. Σάκκαρη

Σε πρόωρο «αντίο» στο ίδιο τουρνουά υποχρεώθηκε η Μαρία Σάκκαρη μετά την ήττα χτες από την Ρωσίδα Ελίνα Αβανεσιάν με 2-0 σετ σε αγώνα για τον 2ο γύρο του γυναικείου τουρνουά. Η Ελληνίδα τενίστρια βρέθηκε μακριά από τον καλό της εαυτό κάνοντας αρκετά λάθη και παρά την πίεση που προσπάθησε να βάλει στην αντίπαλό της τελικά έχασε τα δυο σετ με 6-4, 6-4.