Σελίδα 22
ΤΕΝΙΣ - ΟΠΕΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ
Πρόκριση σε γνωστό μοτίβο για τον Στ. Τσιτσιπά

Αποκλεισμός για την Μ. Σάκκαρη

Με τη... συνταγή της πρεμιέρας αφού χρειάστηκε και πάλι να κάνει ανατροπή, ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Αυστραλιανού ΟΠΕΝ μετά τη χτεσινή νίκη επί του Αυστραλού Τζόρνταν Τόμπσον με 3-1 (4-6, 7-6, 6-2, 7-6). Πλέον στην επόμενη φάση ο Ελληνας τενίστας θα βρει στον δρόμο του τον Γάλλο Λούκα Βαν Ας, ο οποίος κέρδισε τον Ιταλό Λορέντζο Μουζέτι με 3-2 σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς για 2ο σερί ματς έμεινε πίσω στα σετ, ωστόσο όπως και στην πρεμιέρα, έτσι και απέναντι στον Τζόρνταν Τόμπσον όσο περνούσε η ώρα κυριαρχούσε στο court φτάνοντας στη νίκη μετά από 3 ώρες και 37 λεπτά, αντέχοντας την πίεση στο 4ο σετ.

Πρόωρο «αντίο» για την Μ. Σάκκαρη

Σε πρόωρο «αντίο» στο ίδιο τουρνουά υποχρεώθηκε η Μαρία Σάκκαρη μετά την ήττα χτες από την Ρωσίδα Ελίνα Αβανεσιάν με 2-0 σετ σε αγώνα για τον 2ο γύρο του γυναικείου τουρνουά. Η Ελληνίδα τενίστρια βρέθηκε μακριά από τον καλό της εαυτό κάνοντας αρκετά λάθη και παρά την πίεση που προσπάθησε να βάλει στην αντίπαλό της τελικά έχασε τα δυο σετ με 6-4, 6-4.