Πέμπτη 4 Γενάρη 1996
Σελ. /28
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 1-3
Μάθημα σύγχρονου ποδοσφαίρου

Η εκπληκτική ΑΕΚ ισοπέδωσε το φοβισμένο Ολυμπιακό, με κορυφαίο σκόρερ τον Μπατίστα, που πέτυχε δύο γκολ

Ηταν θέμα φιλοσοφίας. Θέμα τακτικής. Θέμα κλάσης. Η ΑΕΚ έπαιζε ποδόσφαιρο σύγχρονο, ενώ ο Ολυμπιακός της εποχής του... Σιδέρη. Το τελικό 3-1 υπέρ της τυπικά φιλοξενούμενης ΑΕΚ είναι πέρα για πέρα δίκαιο και έτσι η υπόθεση πρόκριση για τους 8 του Κυπέλλου για τον δικέφαλο λογικά θα είναι τυπική διαδικασία στη Νέα Φιλαδέλφεια στις 17 Γενάρη. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς "παγίδεψε" τον ομόλογό του Σταύρο Διαμαντόπουλο με το αριστοτεχνικό στήσιμο της ομάδας του. Αντίθετα ο Κατερινιώτης κόουτς των ερυθρολεύκων φοβήθηκε υπέρ του... δέοντος το ματς και παρέταξε 7 αμυντικούς! Λες και έπαιζε με τη Βραζιλία στο Μαρακανά. Δεν ήθελε και πολύ η Ενωση να ξεδιπλώσει τις αρετές της στον κενό χώρο και στο 20' ο Σαβέβσκι βρήκε τον Μπατίστα αφύλακτο στη μεγάλη περιοχή. Ο τέως "κόκκινος" με υποδειγματικό πλασέ έγραψε το 0-1. Αρχισαν τα όργανα; Ασφαλώς. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ ήταν απόλυτη κυρίαρχος του ματς και ο Ολυμπιακός "φτωχός συγγενής". Ο Χρήστος Κώστης με κεφαλιά ακριβείας στο 26' διπλασίασε το δείκτη του σκορ. Το γλέντι είχε αρχίσει...

Ο Διαμαντόπουλος άλλαξε τον Γκόνια με τον Καραπιάλη στο 36' για να μαζέψει τα... ασυμμάζευτα. Η... διορθωτική κίνηση είχε σαν αποτέλεσμα να γίνει το 0-3 μόλις στο 47', όταν από τραγικό λάθος του Στρακόσια ο Μπατίστα βαφτίστηκε και επίσημα "δήμιος" της προηγούμενης ομάδας του. Οχι ότι έφταιγε ο Λαρισαίος για την περίπου τραγωδία αλλά ένα παθητικό σχήμα έχει σίγουρα παρενέργειες όταν έχεις κόντρα "κίτρινους διάβολους". Ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο 64' με πέναλτι του Ιβιτς. Ενώ η νικήτρια τέλειωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες λόγω δίκαιης αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα των Μανωλά, Κωστένογλου. Σχετικά μικρό το κακό.

Από την καταπληκτική ΑΕΚ κυρίως του πρώτου μέρους, πρώτος παίκτης ο Τιμούρ Κετσπάγια που "διέλυσε" την αντίπαλη άμυνα. Ο Μπατίστα με τα δυο γκολ αυτόματα χρίζεται άξιος, ενώ πολλή δουλιά έκανε και ο Μιχάλης Βλάχος. Από τους ερυθρόλευκους διασώθηκε μόνο ο Ιβιτς. Σε κακή μέρα ο Γιουσκόβιακ έχασε δυο σίγουρα γκολ μετά το 3-1. Οσον αφορά τον Κρεμενλίεφ, άποψή μας ότι δεν είναι σε καμία περίπτωση καλύτερος του... διωγμένου Μηνά Χαντζίδη. Καλή η διαιτησία του Ξανθιώτη Βέλλιου που ήταν κοντά σε όλες τις φάσεις. Ορθές οι αποβολές και ο καταλογισμός του πέναλτι υπέρ του ηττημένου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Στρακόσια, Κρεμενλίεφ, Καραταϊδης, Καλατζής, Αμανατίδης (64' Γεωργάτος), Νταμπίζας, Ιβιτς, Σαπάνης, Γιουσκόβιακ, Γκόνιας (36' Καραπιάλης), Σκαρτάδος.

ΑΕΚ: Ατματζίδης, Μπορμπόκης, Κασάπης (46' Β. Καραγιάννης), Βλάχος, Μανωλάς, Σαβέβσκι, Κετσπάγια, Μπατίστα, Τσάρτας (74' Κοπιτσής), Κωστής (55'Παυλόπουλος), Κωστένογλου.

Ανδρ. ΠΑΓΑΝΟΠΟΥΛΟΣ

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ
  • "Λόρδοι"... παρατσούκλι και πράμα αποδείχτηκαν στο Βύρωνα οι παίχτες του Αθηναϊκού. Κατάφεραν να ξεπεράσουν την αντίσταση της αξιόμαχης Βέροιας, που προηγήθηκε δύο φορές, κέρδισαν με 5-2 και τώρα θα ταξιδέψουν ήσυχοι για τον επαναληπτικό.

Στο 13 ο διαιτητής με αρκετή καθυστέρηση ακύρωσε γκολ των γηπεδούχων ως οφ σάιντ και στο 27 ο Κακανούλιας με κεφαλιά έκανε το 0-1. Εξι λεπτά αργότερα ο Σπίνουλας ισοφάρισε.

Ομως πριν οι γηπεδούχοι πουν "δόξα τω Θεώ" αναγκάστηκαν να επαναλάβουν το "βοήθα Παναγιά μου", αφού στο 35 ο Μητρόπουλος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-2.

Μοιραίος παίχτης της Βέροιας ήταν ο Σαμλίδης αφού στο 38 με αυτογκόλ διαμόρφωσε το 2-2, ενώ δύο λεπτά πριν τη λήξη του α μέρους αποβλήθηκε με 2η κίτρινη. Αυτά μαζί με αλλεπάλληλα αμυντικά λάθηέδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να φτάσουν στο 5-2 (45 Κόλτζος, 48 Βελής, 79 Τασιόπουλος πεν. ).

• Ο Απόλλωνας κέρδισε στο Αγρίνιο τον Παναιτωλικό με 2-1 και η ρεβάνς της Ριζούπολης απέκτησε τυπικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με μακρινό απ ευθείας χτύπημα φάουλ του Γιοβάνοβιτς (39) και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 54 με τον Κόλα.

Τα δοκάρια σταμάτησαν τρεις φορές (στην ίδια φάση) τους φιλοξενούμενους και μια τους γηπεδούχους. Τελικά τη νίκη εξασφάλισε ο Απόλλωνας δύο λεπτά πριν το τέλος με τον Νικολαϊδη.

• Με... ποντιακό ανέκδοτο μοιάζει η νίκη της Ξάνθης επί της Καλαμαριάς. Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν "σκούρα" με τη μαχητικότατη ομάδα των Ποντίων και χρειάστηκαν 95 λεπτά για να πάρουν τη νίκη. Αφού δύο φορές η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, το 1-0 έγινε στο 88 από τον Καραγεωργίου με πέναλτι. Τα τέρματα διπλασίασε ο νεοαποκτηθείς Τσέχος Νέτσας.

Ο,τι δεν κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο τα Τρίκαλα, να παραβιάσουν δηλαδή την εστία του Ιάλυσου, το πέτυχαν δύο φορές στην επανάληψη. Ο Καρασαββίδης πήρε προσωπικά το θέμα και "λύτρωσε" τους γηπεδούχους στο 49 και το 53 (πεν. ).

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Μέρα των φαβορί

Χωρίς τη μεγάλη έκπληξη έγιναν χτες οι πρώτοι αγώνες της δεύτερης φάσης του ισάριθμου γύρου στο κύπελλο. Ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό άφησαν μόνο ΟΦΗ και Αρης. Το τελικό 1-0 στον αγώνα του Ηρακλείου είναι ρευστό, όσο και πονηρό...

Ο Απόλλωνας, που στο Αγρίνιο πέτυχε τη μοναδική εκτός έδρας νίκη και οι γηπεδούχοι, άλλος πιο πολύ και άλλος πιο λίγο, στους υπόλοιπους αγώνες έκαναν σημαντικά βήματα για την πρόκριση τους στην επόμενη φάση.

Ενα δίλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ να πάρει διαφορά ασφαλείας. Τον ίδιο χρόνο, στο Βύρωνα, χρειάστηκε ο Αθηναϊκός για να μετατρέψει τον ...εφιάλτη σε όνειρο. Στην Ξάνθη, η τοπική ομάδα κέρδισε με την "ψυχή στο στόμα" τη μαχητικότατη Καλαμαριά, ενώ και στα Τρίκαλα η τοπική ομάδα κατάφερε να βάλει τις βάσεις της πρόκρισης στο β ημίχρονο. Βέβαια, επειδή η μπάλα είναι στρογγυλή... όλα θα οριστικοποιηθούν στις 17/1, που διεξάγονται οι επαναληπτικοί αγώνες.

Τα πλήρη αποτελέσματα είναι: ΠΑΟΚ - Ιωνικός 4-1, ΟΦΗ - Αρης 1-0, Αθηναϊκός - Βέροια 5-2, Παναιτωλικός - Απόλλωνας 1-2, Ξάνθη - Καλαμαριά 2-0, Τρίκαλα - Ιάλυσος 2-0, Ολυμπιακός - ΑΕΚ 1-3.

ΠΑΟΚ - ΙΩΝΙΚΟΣ 4-1
Διαφορά ασφαλείας

Με μεγάλη σε έκταση νίκη, που ισοδυναμεί με πρόκριση, επέστρεψε στην Τούμπα, ύστερα από δύο μήνες, ο ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος του βορρά, μπροστά σε λίγους φίλους του, συνέτριψε τον Ιωνικό με 4-1 και μόνο αν αυτοκτονήσει δε θα βρεθεί στους οχτώ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ στο 18 με προβολή του Νόλη. Είχε προηγηθεί κόρνερ του Καπετανόπουλου, λάθος έξοδος του Κουρκούνα και μια σύγχυση στην περιοχή. Εφτά λεπτά νωρίτερα, ο Ζαγοράκης είχε δοκάρι. Μετά το 30, ο Ιωνικός βγήκε μπροστά και δημιούργησε ευκαιρίες που δεν αξιοποίησε. Ετσι, το ημίχρονο τελείωσε με 1-0.

Ο,τι δεν κατάφερε στο α μέρος ο Ζαγοράκης το πέτυχε στο 51, διπλασιάζοντας τα γκολ του ΠΑΟΚ. Ομως έξι λεπτά αργότερα, ο Νταρακλίτσας με σουτ μείωσε σε 2-1. Η χαρά των φιλοξενουμένων κράτησε λίγο, αφού στο δίλεπτο 64 - 66 Αναστασιάδης και Ζουμπούλης έδωσαν στους γηπεδούχους διαφορά ασφαλείας. Από εκεί και πέρα, οι παίχτες του Ιωνικού παρέδωσαν "τα όπλα" και αν οι "ασπρόμαυροι" ήταν πιο προσεχτικοί το σκορ θα ήταν πολύ μεγαλύτερο.

ΠΑΟΚ: Πουρλιοτόπουλος, Γιουγκούδης (75 Ζαφειρίου), Καπετανόπουλος, Παναγιωτίδης, Αλεξίου, Τσαλουχίδης, Ζαγοράκης, Χάβος (61 Αναστασιάδης), Ζουμπούλης, Τουρσουνίδης (85 Φαν Χάαμ), Νόλης.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Κουρκούνας, Παχατουρίδης, Καλύκας (66 Τζήκας), Ξανθόπουλος, Χατζηνικολάου, Φρούσιος, Νταρακλίτσας, Τσιαντάκης, Ιορδανίδης (68 Κλάεβιτς), Σαββίδης (74 Ντα Σίλβα), Νοβοχάτσκι.

Ντ. ΚΑΡΑΜΗΤΡΟΥΣΗΣ

Ο Βαρδινογιάννης στο δικαστή

Επισημοποιήθηκε τελικά χτες η κλήση του Γ. Βαρδινογιάννη από τον αθλητικό δικαστή, Ερωτόκριτο Ερωτοκρίτου, την Παρασκευή 5/1 το πρωί. Ο πρόεδρος του ΠΑΟ εγκαλείται διότι με ανακοίνωση της ΠΑΕ θίχτηκε η τιμή και η υπόληψη του ομόλογού του στην ΑΕΚ, Μ. Τροχανά, κατά παράβαση του άρθρου 30.

Η κλήση είχε εκδοθεί από τον αθλητικό δικαστή την ίδια μέρα με την αντίστοιχη του Μ. Τροχανά. Ομως κάποιο... ανεξήγητο πρόβλημα στο ΦΑΞ δεν επέτρεψε ως προχτές να παραλάβουν επίσημα, όπως προβλέπεται, την κλήση στην ΠΑΕ ΠΑΟ.

Ετσι, αν τελικά ο Ερωτόκριτος Ερωτοκρίτου τιμωρήσει τον "πράσινο" πρόεδρο, όπως και ο "κιτρινόμαυρος" ομόλογος του, θα εκπέσει του αξιώματος του για τρία χρόνια με παράλληλη απαγόρευση κατοχής κάθε εταιρικού αξιώματος.

ΟΦΗ - ΑΡΗΣ 1-0
Κόλλησαν στη λάσπη

Ο γηπεδούχος ΟΦΗ βγήκε νικητής από τη λασπομαχία με τον Αρη, χάρη σ ένα πλασέ του Πέτραγκ Μίτιτς στο 15, ύστερα από ωραία πάσα του Μούτα. Ετσι οι Κρητικοί απέκτησαν ένα μικρό προβάδισμα για τη ρεβάνς του Χαριλάου.

Μπορεί το 1-0 να είναι μικρό και ρευστό αποτέλεσμα, όμως ταυτόχρονα είναι αρκετά πονηρό, αφού οι "κιτρινόμαυροι" της Θεσσαλονίκης είναι πλέον αναγκασμένοι να επιδιώξουν το γκολ προσέχοντας ταυτόχρονα τα νώτα τους.

Η συνεχής όσο και δυνατή βροχή που έπεφτε στο Ηράκλειο δεν επέτρεψε στους δύο αντιπάλους να αποδώσουν πολύ καλό ποδόσφαιρο. Οση διάθεση και αν υπήρχε από τους παίχτες, ο βαρύς αγωνιστικός χώρος αποτελούσε ανασταλτικό παράγοντα.

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει την ισοπαλία, αν δυο λεπτά μετά το γκολ του ΟΦΗ ο Μιλόγεβιτς σε τετ α τετ κατάφερνε να νικήσει τον Χανιωτάκη. Από την πλευρά του ο γηπεδούχος τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του και βέβαια τις ελπίδες του, όμως ο Φραντζέσκος την κλότσησε.

ΟΦΗ: Χανιωτάκης, Κωνσταντινίδης (74 Σαμαράς), Κιάσσος, Παπαδόπουλος, Σκέντζος, Πατεμτζής, Πραζένιτσα, Μούτας, Μαχλάς, Φραντζέσκος, Μίτιτς (86 Κοζανίδης).

ΑΡΗΣ: Καρκαμάνης, Μητσόπουλος, Λουμπούτης, Κωφίδης, Στρατηλάτης, Λεκμπέλο, Δημητριάδης, Μιλόγεβιτς, Τζάτζος (66 Ιβάν), Τουντζιάρης, Λόντσαρ (87 Ζαχόπουλος).

Ασυγκράτητος ήταν χθες ο Μπατίστα. Δύο γκολ και σπουδαία απόδοση. Ούτε

Ασυγκράτητος ήταν χτες ο Μπατίστα. Δυο γκολ και σπουδαία απόδοση. Ούτε τρεις παίκτες του Ολυμπιακού δεν μπορούσαν να τον σταματήσουν

@
  • Σε απολογία κλήθηκε σήμερα στον αθλητικό δικαστή της Ομοσπονδίας ο παίκτης του Αρη Μπόγιαν Μίλιτς, επειδή στον αγώνα με το Μίλωνα έφτυσε τον επόπτη κ. Ονόπα. Για τον ίδιο λόγο κλήθηκε σε απολογία και ο φροντιστής της ομάδας Κ. Τσίκας.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ

"Πρέπει να καταλάβει όλη η Ελλάδα ότι η ΑΕΚ είναι μια διαφορετική ομάδα. Θέλουν να τη σταματήσουν, όμως είναι πολύ δύσκολο". Τα λόγια ανήκουν στον πρόεδρο της ΑΕΚ Μιχάλη Τροχανά. Αν είχε μουστάκια, θα γέλαγαν και αυτά. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς τόνισε: "Υπάρχει ένα ακόμη ματς, δεν έχουμε περάσει ακόμη. Πήραμε ένα θετικό αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που μας έδωσε την ευκαιρία να παίξουμε άνετα στην επανάληψη". Σχετικά με τις δυο αποβολές, ο Ντούσκο είπε: "Η αποβολή του Μανωλά ήταν λάθος, αφού δεν είχε πρόθεση να πιάσει την μπάλα με το χέρι. Του Κωστένογλου ήταν δίκαια".

Στην αντίπερα όχθη ο Σταύρος Διαμαντόπουλος υποστήριξε ότι ο Ολυμπιακός μπορούσε να ισοφαρίσει στο δεύτερο μέρος: "Μετά το 3-1 είχαμε την ευκαιρία να ισοφαρίσουμε. Πάμε στη ρεβάνς με ένα γκολ στις αποσκευές μας. Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο. Η ΑΕΚ πάντως μας αιφνιδίασε στην αρχή".