Πέμπτη 4 Γενάρη 1996
Σελίδα 26
ΠΑΟΚ - ΙΩΝΙΚΟΣ 4-1
Διαφορά ασφαλείας

Με μεγάλη σε έκταση νίκη, που ισοδυναμεί με πρόκριση, επέστρεψε στην Τούμπα, ύστερα από δύο μήνες, ο ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος του βορρά, μπροστά σε λίγους φίλους του, συνέτριψε τον Ιωνικό με 4-1 και μόνο αν αυτοκτονήσει δε θα βρεθεί στους οχτώ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ στο 18 με προβολή του Νόλη. Είχε προηγηθεί κόρνερ του Καπετανόπουλου, λάθος έξοδος του Κουρκούνα και μια σύγχυση στην περιοχή. Εφτά λεπτά νωρίτερα, ο Ζαγοράκης είχε δοκάρι. Μετά το 30, ο Ιωνικός βγήκε μπροστά και δημιούργησε ευκαιρίες που δεν αξιοποίησε. Ετσι, το ημίχρονο τελείωσε με 1-0.

Ο,τι δεν κατάφερε στο α μέρος ο Ζαγοράκης το πέτυχε στο 51, διπλασιάζοντας τα γκολ του ΠΑΟΚ. Ομως έξι λεπτά αργότερα, ο Νταρακλίτσας με σουτ μείωσε σε 2-1. Η χαρά των φιλοξενουμένων κράτησε λίγο, αφού στο δίλεπτο 64 - 66 Αναστασιάδης και Ζουμπούλης έδωσαν στους γηπεδούχους διαφορά ασφαλείας. Από εκεί και πέρα, οι παίχτες του Ιωνικού παρέδωσαν "τα όπλα" και αν οι "ασπρόμαυροι" ήταν πιο προσεχτικοί το σκορ θα ήταν πολύ μεγαλύτερο.

ΠΑΟΚ: Πουρλιοτόπουλος, Γιουγκούδης (75 Ζαφειρίου), Καπετανόπουλος, Παναγιωτίδης, Αλεξίου, Τσαλουχίδης, Ζαγοράκης, Χάβος (61 Αναστασιάδης), Ζουμπούλης, Τουρσουνίδης (85 Φαν Χάαμ), Νόλης.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Κουρκούνας, Παχατουρίδης, Καλύκας (66 Τζήκας), Ξανθόπουλος, Χατζηνικολάου, Φρούσιος, Νταρακλίτσας, Τσιαντάκης, Ιορδανίδης (68 Κλάεβιτς), Σαββίδης (74 Ντα Σίλβα), Νοβοχάτσκι.