Παρασκευή 28 Μάρτη 1997
Σελ. /36
ΑΕΚ - ΑΡΗΣ 5 - 1
Φάρμακο για τις πληγές...

Οπως αναμενόταν οι αντιδράσεις των φιλάθλων για το πρόσωπο του Μ. Τροχανά ("σκυλοβρίστηκε") και του Β. Δημητριάδη (αποθεώθηκε) μονοπώλησαν το ενδιαφέρον της "κιτρινόμαυρης" συνάντησης. Αγωνιστικά το παιχνίδι είχε ελάχιστη σημασία, αφού η διαφορά των αντιπάλων είναι τεράστια. Το τελικό 5 - 1 υπέρ του δικεφάλου τα λέει όλα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και ελέω Καρκαμάνη το σκορ στο 14 δεν ήταν 4 - 0. Δύο φορές ο Νικολαϊδης και από μια οι Μαρτσέλο, Κωστής είδαν σε τετ α τετ τον "κήπερ" του Αρη να πιάνει τ'... άπιαστα. Ομως με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου ο Κωστής άνοιξε το... χορό των γκολ και τρία λεπτά αργότερα έκανε το 2 - 0.

Στο 20 ο Μαυρογενίδης βγήκε μόνος του και πέτυχε γκολ, όμως ο ανεκδιήγητος επόπτης Δρασκέλης (Ξάνθης) ανακάλυψε οφ σάιντ. Ο ακρίτας πολύ δύσκολα θα γλιτώσει την παραπομπή, αφού κατάφερε εν γένει να τα κάνει... θάλασσα. Στο 28 ο Μαυρογενίδης έβγαλε μόνο του τον Δημητριάδη που "κρέμασε" τον Ατματσίδη. Το 2 - 1 δεν το πανηγύρισε ο σκόρερ σε αντίθεση με τους φιλάθλους που τον καταχειροκρότησαν.

Πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα ο Μπορμπόκης μ' έναν "κεραυνό" έκανε το 3 - 1. Στο 58 ο Ζαχόπουλος αποβλήθηκε σωστά με ανόητη δεύτερη κίτρινη και όπως παραδέχτηκε ο Ρότσα "εκεί το παιχνίδι τελείωσε". Ομως το σκορ έκλεισαν οι Κωστής (75), Κετσπάγια (81). Ο Μποροβήλος, με λάθη, "κιτρίνισε" τους Μπορμπόκη (6η), Μανωλά.

Ο Ρότσα παραδέχτηκε τη διαφορά κλάσης των δύο ομάδων και εξέφρασε την ελπίδα με αρκετή προσπάθεια "παρά την πίεση" να γλιτώσει η ομάδα του τον υποβιβασμό. Επίσης εκτίμησε πως ο τίτλος θα κριθεί στα ντέρμπι. Από την πλευρά του ο Ραβούσης, απαντώντας σε σχετική ερώτηση, διατράνωσε την πίστη του πως η τρικυμία ξεπεράστηκε και ζήτησε να συνεχιστεί η προσπάθεια.

ΑΕΚ: Ατματσίδης, Μπορμπόκης, Κασάπης, Μανωλάς, Κωστένογλου, Καραγιάννης (75 Κοπιτσής), Κετσπάγια, Σαβέφσκι, Μαρτσέλο (64 Μπατίστα), Κωστής, Νικολαϊδης (64 Μαλαδένης).

ΑΡΗΣ: Καρκαμάνης, Δαλκίδης, Ποζαπαλίδης, Ζαχόπουλος, Σιλβάνι, Θεοδωρής, Μαυρογενίδης, Μητσόπουλος, Δημητριάδης (83 Μιλόγιεβτις), Στράντζαλης (81 Νεϊζίνο), Σιμόνοβιτς.

Γ. ΚΑΝΤΖΙΛΙΕΡΗΣ

Η τετράδα-"φωτιά" που... έκαψε τον Αρη. Από αριστερά οι Κετσπάγια,

Η τετράδα - "φωτιά" που... έκαψε τον Αρη. Από αριστερά οι Κετσπάγια, Μαρτσέλο, Κωστής, Μπορμπόκης. Πίσω μόλις που διακρίνεται ο Νικολαϊδης

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΚΑΣΤΟΡΙΑ 3-0
Βαθμολογική ανάσα

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν ο χτεσινός αγώνας του Αθηναϊκού με την καταδικασμένη Καστοριά. Οι Βυρωνιώτες έφτασαν εύκολα στη νίκη με 3-0 και έτσι βλέπουν με άλλο... μάτι την παραμονή τους στην κατηγορία. Ο Τέπιτς άνοιξε το σκορ στο 35 με κοντινή κεφαλιά που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι λόρδοι με δυο γκολ εδραίωσαν την επιτυχία τους. Στο 58 με απευθείας φάουλ του Κοζανίδη και στο 83 με τον Βελλή. Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Σαλονικιού Τεβεκέλη που "κοκκίνισε" τον Μαρσέλο.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κεφαλάς, Τσιρώνης, Κόλτσος, Χατζηαγγελής, Τέπιτς, Σαμπατίνι, Γκίνο (70 Μόνος), Κοζανίδης, Αρμίλαγος, Βελλής, Θεοδωρόπουλος. ΚΑΣΤΟΡΙΑ: Μπούρκας, Τσαγκόπουλος, Φειδάνης (70 Βόλτσης), Τέρζιτς, Γκόλιας (28 Ντο Σάντος), Ντέμκας, Μαρσέλο, Αφεντουλίδης (53 Ζήσης), Γατόπουλος, Σαββίδης, Εβδοκίμοφ.

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Νίκη - "οξυγόνο" πέτυχε χτες το Μαρκό στη Χίο (3-0 τον Βαρβασιακό) και έτσι πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Η 24η αγωνιστική που ολοκληρώθηκε χτες είχε ακόμη τα ματς: Ναυπακτιακός - Αίγιο 0-0, Ιάλυσος - Κόρινθος 1-0, Εργοτέλης - Πάτρα 2-1.

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ - ΞΑΝΘΗ 1 - 1
Δίκαια μοιρασιά

Γκολ, βαθμούς και θέαμα μοιράστηκαν Εδεσσαϊκός και Σκόντα Ξάνθη στο χτεσινό παιχνίδι, αφού οι δυο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 1 - 1. Παρ' όλα αυτά όμως, πιο ευχαριστημένοι με την ισοπαλία θα πρέπει να έμειναν οι φιλοξενούμενοι, καθώς ο ένας βαθμός ίσως αποδειχθεί πολύτιμος για τη συνέχεια.

Με ένα γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε τον αγώνα ο Εδεσσαϊκός, αφού μόλις στο δεύτερο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Τσαφίλογλου, που εκμεταλλεύτηκε άριστα μπαλιά - τρύπα του Ρούμπενς.

Με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα στην τελική προσπάθεια, κύλησε το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη η Ξάνθη ισορρόπησε το παιχνίδι και σε συνδυασμό με την αποβολή του Κόλεφ στο 50 που μάρκαρε από πίσω τον Σέμπουε κατάφερε με κεφαλιά να ισοφαρίσει το σκορ. Τρία λεπτά πριν το τέλος η Ξάνθη είχε δοκάρι με τον Σέμπουε.

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ: Ράμπουσιτς, Αναστασιάδης, Φερεκίδης, Γεωργιάδης, Σαμάλης, Ρούμπενς, Ανδρεάδης, (70 Κρύος), Οικονομίδης, Τσαφίλογλου, Κόλεφ, Καστανιώτης.

ΞΑΝΘΗ: Χοσάδας, Παπαδόπουλος, Βενετίδης, Χάβος, Καραγεωργίου (72 Κυζερίδης), Κεχαγιάς, Ντε Σόουζα, Ζίκος, Τεγκελίδης, Σέμπουε, Κυπαρίσσης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΚΑΒΑΛΑ 1 - 2
Μαύρα σύννεφα στην Πάτρα

Το δικαίωμα στο όνειρο για έξοδο στην Ευρώπη διατήρησε η Καβάλα μετά και τη μεγάλη νίκη που πέτυχε στην Πάτρα επί της Παναχαϊκής με 2 - 1. Αντίθετα σε προβλήματα αρχίζουν να μπαίνουν οι Πατρινοί, αφού τα μαύρα σύννεφα άρχισαν να συγκεντρώνεται σιγά σιγά στις τάξεις της αχαϊκής ομάδας.

Η Παναχαϊκή έχασε πρώτη την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν στο 20' ο Βαϊτσης δεν μπόρεσε με κοντινή κεφαλιά να νικήσει τον Αργυρίου. Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τους Πατρινούς να έχουν μια πρωτοβουλία κινήσεων χωρίς αποτέλεσμα. Ομως στο 75 ο Αθανασιάδης πάγωσε τους Πατρινούς γράφοντας το 0 - 1. Τρία λεπτά αργότερα ο Κλάιχ με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1 - 1. Στο 87 οι Καβαλιώτες κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μάλλιου και ο Παπανδρέου ευστόχησε στην εκτέλεση γράφοντας το τελικό 2 - 1.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Καρασάββας, Σαμαράς, Αργυρόπουλος, Καλά, Χατζής, Ρούσος, Μπαλαμπάνης, (80 Συρίγος), Σαββίδης (80 Κατσουράνης), Κυριακόπουλος, Κλάιχ, Βαϊτσης.

ΚΑΒΑΛΑ: Αργυρίου, Σουκατσιάν, Κολτσής, Καλλιμάνης, Μίτεφ, Σίμοβιτς, Μάλλιος, Παπανδρέου, Αθανασιάδης, Πις, Τσαπανίδης.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ - ΒΕΡΟΙΑ 2 - 0
Επιστροφή στις νίκες

Το δρόμο των επιτυχιών ξαναβρήκε ο Πανηλειακός, που, μετά τη βαριά ήττα στο Καυτατζόγλειο, την περασμένη αγωνιστική, νίκησε χτες τη Βέροια με 2 - 0. Οι Πυργίτες δε δυσκολεύτηκαν να φθάσουν στη νίκη, καθώς από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού επέβαλαν το ρυθμό τους. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με ξαφνικές αντεπιθέσεις, αλλά τελικά το μόνο που κατάφεραν ήταν να χάσουν κάποιες ευκαιρίες.

Στο 26 ο Παπαδόπουλος εκμεταλλεύτηκε άριστα σέντρα του Νάκη και με προβολή έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ετσι έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο, ενώ στο 68 ο Τοχούρογλου είπε όχι στους φιλοξενούμενους, όταν απέκρουσε εξ επαφής σουτ του Μπακούρα. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Νάκης με πλασέ έγραψε το 2 - 0, εδραιώνοντας έτσι τη νίκη των Πελοποννησίων.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Τοχούρογλου, Μπάντοβιτς, Παπαδόπουλος, Κολοσκόπης, Ιλιτς, Λάκης, Σαμαράς, Νούσιας, Καριοφύλης, Τσέκος, Τασίδης.

ΒΕΡΟΙΑ: Βέλλιος, Πουρσαϊτίδης, Λαζαρίδης, Μπακούρας, Μανούσας, Τσολάκης, Στόικα, Προτάσοφ, Πέτκοβιτς, Μητρόπουλος, Τρούπκος.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ-ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α' ΕΘΝΙΚΗΣ

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α' ΕΘΝΙΚΗΣ

Στροφή Μπάγεβιτς

"Τα ντέρμπι βγάζουν πρωταθλητή" είπε χτες ο ερυθρόλευκος τεχνικός

"Το πρωτάθλημα θα κριθεί πλέον στα ντέρμπι". Τα λόγια ανήκουν στον τεχνικό ηγέτη του Ολυμπιακού, Ντούσαν Μπάγεβιτς, που έκανε στροφή... 180 μοιρών, αφού μέχρι πρότινος δήλωνε ότι όλα θα κριθούν στην επαρχία. Το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό την άλλη Κυριακή προβληματίζει από τώρα τον Ντούσκο: "Ο ΠΑΟ έχει λίγες ελπίδες να πάρει το πρωτάθλημα, όμως αυτό δε λέει τίποτα. Με μας θα παίξει με στόχο να κερδίσει κυρίως για λόγους γοήτρου. Είναι ένα κλασικό ντέρμπι". Πάντως ο 49χρονος κόουτς δεν παρέλειψε να μιλήσει και για τα επόμενα ματς που ακολουθούν, με ΠΑΟΚ και Βέροια: "Εχουμε τρία δύσκολα ματς με ΠΑΟ, Βέροια και ΠΑΟΚ. Αν καταφέρουμε και τα κερδίσουμε θα είμαστε πιο κοντά στον τίτλο".

ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ 2 - 0
Ανετη νίκη

Με ηγέτη και σκόρερ τον Σουηδό Λάρσον η Καλαμάτα ξεπέρασε μάλλον άνετα το εμπόδιο του Ηρακλή. Το τελικό 2 - 0 κρίνεται δίκαιο, αφού η "μαύρη θύελλα" ήταν καλύτερη, όμως ο Γηραιός ουσιαστικά έμεινε εκτός παιχνιδιού μόλις στο 25' όταν ο Τάκης Γκώνιας... κατόρθωσε να δεχτεί δύο κίτρινες κάρτες! Μόλις στο 5' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κοντινό βολέ του Λάρσον. Η χαριστική βολή για τους Σαλονικιούς ήρθε στο 58' όταν από σέντρα του Κουτσουρέ ο Λάρσον με εντυπωσιακό βολέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Ρομπακίεβιτς.

Καλή η διαιτησία του Αθηναίου Βαρούχα που κιτρίνισε τους Μικέ, Λάρσον ενώ απέβαλε τον Γκώνια.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κελπέκης, Κωνσταντινίδης, Μπάτσιος, Σακελλαρόπουλος, Μικές, Κουτσουρές, Δρούγας, Κωστούλας, Ντάτασον, Χάγκαν, Λάρσον.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ρομπακίεβιτς, Κυριζής, Κωνσταντινίδης, Ξενίσης, Παπαδόπουλος, Στολτίδης, Μπορμπόκης (40' Κωστής), Λαγωνίδης, Σαπάνης, Γιοβάνοβιτς, Γκώνιας.