Πέμπτη 26 Φλεβάρη 1998
Σελ. /40
ΞΑΝΘΗ - ΠΑΟΚ 1 - 0
Είχε άσο... τον Μιχόπουλο

Ο διεθνής γκολκίπερ χάρισε την πρόκριση στον ΠΑΟΚ, που ταλαιπωρήθηκε από την Ξάνθη

Στην παρτίδα της πρόκρισης στην Ξάνθη ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ομώνυμης ομάδας με... άσο. Ο Νίκος Μιχόπουλος με τις σωτήριες επεμβάσεις του κράτησε το αποτέλεσμα στο 1 - 0 υπέρ των γηπεδούχων και ο "δικέφαλος" δεν αποχαιρέτησε το Κύπελλο, αφού στο πρώτο παιχνίδι είχε κερδίσει με 2 - 0. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι δυνατά και από το πρώτο λεπτό απέκτησαν τον έλεγχο. Ηθελαν και όπως απέδειξαν μπορούσαν να ανατρέψουν το σε βάρος τους 2 - 0 του πρώτου αγώνα. Απ' την άλλη οι παίχτες του ΠΑΟΚ έμοιαζαν να 'χουν επαναπαυτεί στο πλεονέκτημα αυτό. Χωρίς ψυχή και πάθος ίσως περίμεναν ότι οι φανέλες ήταν αρκετές για να φέρουν την πρόκριση.

Μόλις στο 1 ο Τασιόπουλος εντός περιοχής πρόλαβε στο... τσακ τον Βιλανάκη πριν κάνει το σουτ. Εξι λεπτά αργότερα ο Μιχόπουλος έδιωξε σε κόρνερ σουτ από τον Ζήκο αλλά στο 13 οι Ξανθιώτες τα κατάφεραν. Μετά από έξοχο 1 - 2 Τεγγελίδη - Κυπαρίσση, ο τελευταίος έκανε σουτ αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι. Στην επιστροφή ο Βιλανάκης απλά την έσπρωξε στα δίχτυα.

Παρά το ρευστό του σκορ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν "υπνωτισμένοι" ως τη λήξη. Ενδεικτικό είναι πως σε 90 δημιούργησαν δυο - τρεις ευκαιρίες. Αντίθετα οι γηπεδούχοι έχασαν 3 - 4 ευκαιρίες με πιο κλασικές δύο γυριστά σουτ, μέσα απ' την περιοχή, των Κυπαρίσση, Τεγγελίδη που απέκρουσε έξοχα ο Μιχόπουλος.

ΞΑΝΘΗ: Μπούτσεκ, Βενετίδης, Κεχαγιάς, Ζήκος, Τεγγελίδης, Κυπαρίσσης, Πατσατζόγλου, Αντωνίου, Βιλανάκης (78 Μαλντονάλντο), Χάβος, Αντζας.

ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Ολιβάρες, Τασιόπουλος, Καπετανόπουλος (89 Καφφές), Βελλής, Μαραγκός, Νάγκμπε, Ζαφειρίου, Τουρσουνίδης (84 Κόβατς), Βρύζας, Φραντζέσκος.

Ο διαιτητής Καλαθενός "κιτρίνισε" τους Κεχαγιά, Αντωνίου, Αντζα, Βελλή, Μαραγκό, Νάγκμπε, Τουρσουνίδη.

ΠΑΟ - ΑΡΗΣ 2 - 0
Σε ρυθμό ρελαντί

Ενα ημίχρονο καλής απόδοσης στάθηκε αρκετό για τον Παναθηναϊκό να κερδίσει 2 - 0 τον Αρη και να σφραγίσει το εισιτήριό του για τους "4" του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Βασίλη Δανιήλ πάτησε... γκάζι στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, πέτυχε και τα δυο τέρματα της συνάντησης και έτσι λογικά στην επανάληψη έριξε την απόδοσή της, αφού τώρα το μυαλό όλων στην πράσινη οικογένεια είναι στο κυριακάτικο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Το σκορ άνοιξε νωρίς για το "τριφύλλι". Στο 9 ο Γ. Σ. Γεωργιάδης χτύπησε φάουλ και με έξυπνη κεφαλιά ο Αλέξης Αλεξούδης άφησε άναυδο τον Κατεργιαννάκη. Οι "πράσινοι" έπαιζαν στο μισό γήπεδο τον Αρη και στο 39 πέτυχαν γκολ με τον Νικολαϊδη που ακυρώθηκε από τον διαιτητή γιατί ήταν σε θέση οφσάιντ ο Γ. Χ. Γεωργιάδης, που όμως δεν επηρέαζε τη φάση...

Ο Μπίκας έπεσε σε νέο ολίσθημα ένα λεπτό αργότερα, όταν φάουλ του Γ. Σ. Γεωργιάδη απέκρουσε μέσα από τη γραμμή ο τερματοφύλακας των "κιτρινόμαυρων". Ομως στο 41 ο Λυμπερόπουλος με έξοχο μονοκόμματο σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και... ηρέμησε τον κόσμο του ΠΑΟ.

Στην επανάληψη τίποτα το ιδιαίτερο, αφού το κύριο μέλημα των νικητών ήταν να εξοικονομήσουν δυνάμεις.

Με σοβαρά λάθη σε βάρος του Παναθηναϊκού ο Γιώργος Μπίκας, που "κιτρίνισε" τους Γκούμα, Σιμπνιέφσκι, Δαλκίδη, Μητσόπουλο, Ζαχόπουλο, Πανόπουλο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Νικοπολίδης, Αποστολάκης (84 Αλεξόπουλος), Μιλόγεβιτς, Γ. Σ. Γεωργιάδης (46 Κωνσταντινίδης), Νικολαϊδης, Γκούμας, Μπασινάς, Λυμπερόπουλος, Γ. Χ. Γεωργιάδης, Βαζέχα (73 Σιμπνιέφσκι), Αλεξούδης.

ΑΡΗΣ: Κατεργιαννάκης, Λιολίδης (84 Χαριστέας), Κένεντι, Πανόπουλος, Βλαχούδης (65 Θεοδωρίδης), Στράντζαλης, Ζαχόπουλος (53 Μπορμπόκης), Μητσόπουλος, Δαλκίδης, Κολτσίδας, Κατσαρός.

ΑΕΚ
Στροφή 180 μοιρών!

Ο Ντουμιτρίου θέλει τώρα να μείνει στην Ενωση, απορρίπτοντας την Εθνική Ρουμανίας

Αναδιπλώθηκε χτες ο Ντουμιτρίου αναφορικά με την προτίμησή του στην Εθνική Ρουμανίας και απέδωσε τις εντυπώσεις που δημιουργήθηκαν σε παρεξήγηση. Στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου δε δίστασε μάλιστα να επαναλάβει παλιότερη δήλωσή του, σύμφωνα με την οποία "προτιμάω την ΑΕΚ γιατί θέλω να είμαι σε συνεχή δράση".

Οι εικασίες, για τη μεταστροφή αυτή του Ντουμιτρίου, αρκετές. Αλλοι υποθέτουν πως πληροφορήθηκε από τη Ρουμανία ότι τον απέρριψαν και προσπάθησε να "βγει από πάνω". Αλλοι ότι απ' την αρχή όλα ήταν θέμα τακτικής. Στις συζητήσεις που ακολούθησαν με διοικητικά στελέχη και στη συνεδρίαση του ΔΣ πήρε αυτό που ήθελε, δηλαδή ψήφο εμπιστοσύνης από την πλειοψηφία, άρα δεν υπήρχε λόγος να πιέζει.

Οπως και να 'χει, ο Ρουμάνος δήλωσε: "Και να με καλέσουν δεν πάω. Δεν έχω προσπαθήσει καν να είμαι υποψήφιος. Ακόμα και να επιλεγώ, αυτό δε σημαίνει πως θ' αφήσω την ΑΕΚ. Αν με θέλουν όλοι στην ομάδα μετά το πρώτο παιχνίδι με τη Λοκομοτίβ, μπορούμε να συζητήσουμε για νέο συμβόλαιο και ν' αρχίσουμε τον προγραμματισμό".

Ο Ντουμιτρίου ακόμα ανέλαβε το μερίδιο ευθύνης που του αναλογεί για τις άσχημες εμφανίσεις, ενώ εξέφρασε την ελπίδα πως η αγωνιστική απειθαρχία που επιφέρει πολλές κάρτες θα σταματήσει μετά τη σχετική συζήτηση με τους παίχτες. Οσο για το ντέρμπι; "Δε φοβάμαι την ομάδα, έχει δείξει ότι μπορεί ν' αυτοσυγκεντρώνεται στα δύσκολα παιχνίδια και να κερδίζει. Πιστεύω οι παίχτες να δείξουν πως είναι καλύτεροι από τον ΠΑΟ".

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ-ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ - ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Σε καραντίνα ο Οφορίκουε

Η επιστροφή του... ασώτου. Μπορεί να μην έσφαξαν τον "μόσχον τον σιτευτόν" στον Ολυμπιακό για την επιστροφή του Πίτερ Οφορίκουε, όμως αυτό δε σημαίνει ότι ο Ντούσαν Μπάγεβιτς δεν πρόσθεσε μια ακόμη μονάδα στο σύνολο για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Γκανέζος είχε χτες ιδιαίτερη συνομιλία με τον Ντούσκο, όπου ο κόουτς σε αυστηρό τόνο τού επανέλαβε ότι πλέον πρέπει να είναι τυπικός αν θέλει να συνεχίσει την καριέρα του στον Πειραιά. Του δόθηκε ατομικό πρόγραμμα και όλα δείχνουν ότι θα μπει σε καραντίνα και θα του επιβληθεί βαρύ χρηματικό πρόστιμο.

Η ΠΑΕ παρέλαβε χτες 2.000 εισιτήρια από την Προοδευτική για τον αγώνα της ερχόμενης Δευτέρας στον Κορυδαλλό.

ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0 - 2
Ανετα ο Πανιώνιος

Παρά τα μύρια διοικητικά και οικονομικά προβλήματα, ο Πανιώνιος πέρασε στους "4" του Κυπέλλου Ελλάδας με δυο νίκες σε βάρος του Απόλλωνα. Οι "κυανέρυθροι", όπως και πριν 15 μέρες, κέρδισαν στην Καλαμαριά 2 - 0 και έτσι βρίσκονται πλέον μια... ανάσα από τον τελικό. Μην ξεχνάμε ότι ο Πανιώνιος είναι μια κατ' εξοχήν ομάδα κυπέλλου, έχει μια κατάκτηση το 1980, και ασφαλώς οι φίλοι του από χτες το απόγευμα είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένοι.

Το ματς κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο όταν η ομάδα της Νέας Σμύρνης πέτυχε και τα δυο γκολ. Το σκορ άνοιξε με κοντινό πλασέ ο Φύσσας στο 23' ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κατσιαμπής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΑΡ. - ΗΡΑΚΛΗΣ 1 - 0
Ροπαλιά από τον Δαβίδ

Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτησε το θεσμό του Κυπέλλου ο Απόλλωνας Λάρισας. Η ομάδα της Θεσσαλίας πέτυχε νίκη γοήτρου (1 - 0) σε βάρος του Ηρακλή και έτσι τώρα θα στρέψει το ενδιαφέρον της στην υπόθεση - σωτηρία στον όμιλο του βορρά στη Γ Εθνική. Από τη μεριά του ο "Γηραιός" μάλλον αντιμετώπισε σαν αγγαρεία το ματς αφού το 4 - 0 του πρώτου αγώνα δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους Λαρισαίους να τρέφουν... όνειρα απατηλά.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημειώθηκε τρία λεπτά πριν την εκπνοή (87), όταν ο Ευθυμιάδης βγήκε στην "κόντρα" και με δυνατό βολέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Καλιγά, που ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Ηρακλή!

Γ' ΕΘΝΙΚΗ
Μέρα της Κρήτης

Ο Αγ. Νικόλαος και η ΕΑΡ ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ Εθνικής στον όμιλο του νότου. Η ομάδα του Λασιθίου με τη νίκη της επί του Αιολικού αύξησε τη διαφορά της από τη δεύτερη Μαρκό κατά 4 πόντους, αφού το συγκρότημα των Μεσογείων έχασε στην έδρα της από την ΕΑΡ. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε και το Κερατσίνι στην Κόρινθο, έτσι η μάχη στην κορυφή "φούντωσε" αφού 6 ομάδες είναι σε απόσταση αναπνοής.

Αναλυτικά τα χτεσινά αποτελέσματα: Κέρκυρα - Πύργος 1 - 0, Πάμισος - Αγ. Ελεούσα 1 - 0, Αγ. Νικόλαος - Αιολικός 2 - 0, Κόρινθος - Κερατσίνι 1 - 3, Αιγάλεω - Ιάλυσος 1 - 1, Αίγιο - Ναυπακτιακός 2 - 0, Μαρκό - ΕΑΡ 0 - 2. Ρεπό είχε ο Εργοτέλης. Τα ματς της 15ης αγωνιστικής για το βόρειο όμιλο θα γίνουν την Κυριακή.

ΠΟΛΟ
Ατακτος "μπέμπης" ο Ψύχος

Σε οριακό σημείο έχουν φτάσει πλέον οι σχέσεις του διεθνή πολίστα Γιώργου Ψύχου με την ομάδα του, τη Βουλιαγμένη, μετά την απόφαση του Γιάννη Γιαννουρή να τον θέσει εκτός ομάδας. Ο τεχνικός των "μπέμπηδων" θεώρησε ότι ο διεθνής παίκτης υπέπεσε σε πειθαρχικό παράπτωμα και τον έστειλε να προπονείται με την εφηβική ομάδα.

Ο διεθνής πολίστας όμως δε φάνηκε να συμφωνεί με την απόφαση αυτή και έκτοτε... έχουν χαθεί τα ίχνη του, αφού δεν πήγε σε καμιά προπόνηση.

Από την πλευρά του ο Γιάννης Γιαννουρής αναφερόμενος στο θέμα τόνισε: "είναι στο χέρι του παίκτη για το αν θα επιστρέψει στην ομάδα και εξαρτάται από τη συμπεριφορά του".

Επερώτηση του ΚΚΕ

Μια σπουδαία αθλητική διοργάνωση με την επωνυμία "Αργοστόλι Καπ" πρόκειται να διεξαχθεί στον κόλπο του Αργοστολίου και το Λιβάδι στις 17 - 19 Αυγούστου. Τον αγώνα θα διοργανώσουν από κοινού ο Ναυτικός Ομιλος Αργοστολίου και ο Ναυταθλητικός Ομιλος Κεφαλονιάς.

Με δεδομένο ότι ο αγώνας θα πλαισιωθεί και από περαιτέρω πολιτιστικές εκδηλώσεις, που μπορούν να συμβάλουν σημαντικά στην προώθηση του αθλήματος της ιστιοπλοϊας, οι βουλευτές του ΚΚΕ Αποστόλης Τασούλας, Στρατής Κόρακας, Νίκος Γκατζής ερωτούν την κυβέρνηση, "ποια μέτρα πρόκειται να πάρει και πότε ώστε να υποστηριχτεί η προσπάθεια αυτή με κάθε πρόσφορο τρόπο (χρηματοδότηση, προβολή, δημοσιότητα κτλ.)".

ΒΟΛΕΪ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΚΥΠΕΛΛΑ
Με άνεση και εμφάνιση

Ο Ολυμπιακός κέρδισε την Ακαντέμικαρ με 3 - 0 και πήρε την πρόκριση στο φάιναλ - φορ του Κυπελλούχων

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός σφράγισε χτες το εισιτήριο της πρόκρισης στο φάιναλ - φορ του Κυπελλούχων, κερδίζοντας στη Γλυφάδα την κροατική Ακαντέμικαρ με 3 - 0 (15 - 7, 15 - 3, 15 - 6). Οι "ερυθρόλευκοι" που είχαν διαστήματα σπουδαίας απόδοσης χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από μία ώρα για να υποτάξουν τους Κροάτες και να πάρουν για έβδομη συνεχόμενη χρονιά την πρόκριση σε ευρωπαϊκό φάιναλ - φορ. Στον Ολυμπιακό περίμεναν με αγωνία το αποτέλεσμα του αγώνα Γκραν Κανάρια - Λένικ, που γινόταν χτες αργά το βράδυ και από το οποίο θα εξαρτιόταν αν θα έπαιρναν την πρώτη θέση στον όμιλο για να αποφύγουν έτσι την ιταλική Κούνεο στον ημιτελικό του φάιναλ - φορ.

Νίκη γοήτρου πέτυχε ο Αρης στον τελευταίο του αγώνα στο Κύπελλο Πρωταθλητριών επί της ισπανικής Αλμέρια με 3 - 1 (15 - 7, 15 - 17, 16 - 14, 15 - 11). Με τη νίκη αυτή ο Αρης εξασφάλισε θέση στην πρώτη τετράδα του ομίλου και έτσι την επόμενη περίοδο η πρωταθλήτρια Ελλάδας θα αποφύγει τους προκριματικούς αγώνες.

Αντίθετα, τα Βριλήσσια παρά την προχτεσινή νίκη τους επί της Ούζιτσε έμειναν στην πέμπτη θέση του ομίλου λόγω χειρότερου συντελεστή σετ και έτσι η πρωταθλήτρια Ελλάδας του 1998 θα δώσει προκριματικούς αγώνες την επόμενη ευρωπαϊκή περίοδο.

Την πέμπτη θέση πήρε και ο ΠΑΟ στο Κύπελλο Κυπελλούχων γυναικών παρά τη νίκη του με 3 - 2 επί της Μπρεστ στη Λευκορωσία.