Πέμπτη 26 Φλεβάρη 1998
Σελίδα 38
ΞΑΝΘΗ - ΠΑΟΚ 1 - 0
Είχε άσο... τον Μιχόπουλο

Ο διεθνής γκολκίπερ χάρισε την πρόκριση στον ΠΑΟΚ, που ταλαιπωρήθηκε από την Ξάνθη

Στην παρτίδα της πρόκρισης στην Ξάνθη ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ομώνυμης ομάδας με... άσο. Ο Νίκος Μιχόπουλος με τις σωτήριες επεμβάσεις του κράτησε το αποτέλεσμα στο 1 - 0 υπέρ των γηπεδούχων και ο "δικέφαλος" δεν αποχαιρέτησε το Κύπελλο, αφού στο πρώτο παιχνίδι είχε κερδίσει με 2 - 0. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι δυνατά και από το πρώτο λεπτό απέκτησαν τον έλεγχο. Ηθελαν και όπως απέδειξαν μπορούσαν να ανατρέψουν το σε βάρος τους 2 - 0 του πρώτου αγώνα. Απ' την άλλη οι παίχτες του ΠΑΟΚ έμοιαζαν να 'χουν επαναπαυτεί στο πλεονέκτημα αυτό. Χωρίς ψυχή και πάθος ίσως περίμεναν ότι οι φανέλες ήταν αρκετές για να φέρουν την πρόκριση.

Μόλις στο 1 ο Τασιόπουλος εντός περιοχής πρόλαβε στο... τσακ τον Βιλανάκη πριν κάνει το σουτ. Εξι λεπτά αργότερα ο Μιχόπουλος έδιωξε σε κόρνερ σουτ από τον Ζήκο αλλά στο 13 οι Ξανθιώτες τα κατάφεραν. Μετά από έξοχο 1 - 2 Τεγγελίδη - Κυπαρίσση, ο τελευταίος έκανε σουτ αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι. Στην επιστροφή ο Βιλανάκης απλά την έσπρωξε στα δίχτυα.

Παρά το ρευστό του σκορ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν "υπνωτισμένοι" ως τη λήξη. Ενδεικτικό είναι πως σε 90 δημιούργησαν δυο - τρεις ευκαιρίες. Αντίθετα οι γηπεδούχοι έχασαν 3 - 4 ευκαιρίες με πιο κλασικές δύο γυριστά σουτ, μέσα απ' την περιοχή, των Κυπαρίσση, Τεγγελίδη που απέκρουσε έξοχα ο Μιχόπουλος.

ΞΑΝΘΗ: Μπούτσεκ, Βενετίδης, Κεχαγιάς, Ζήκος, Τεγγελίδης, Κυπαρίσσης, Πατσατζόγλου, Αντωνίου, Βιλανάκης (78 Μαλντονάλντο), Χάβος, Αντζας.

ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Ολιβάρες, Τασιόπουλος, Καπετανόπουλος (89 Καφφές), Βελλής, Μαραγκός, Νάγκμπε, Ζαφειρίου, Τουρσουνίδης (84 Κόβατς), Βρύζας, Φραντζέσκος.

Ο διαιτητής Καλαθενός "κιτρίνισε" τους Κεχαγιά, Αντωνίου, Αντζα, Βελλή, Μαραγκό, Νάγκμπε, Τουρσουνίδη.

Εμπορευματοποίηση... εναντίον Εθνικής (1999-08-06 00:00:00.0)
Με χατ - τρικ Λουτσιάνο (1998-05-14 00:00:00.0)
Χωρίς μεγάλη έκπληξη (1998-01-29 00:00:00.0)
Πήρε "εκδίκηση" (1997-12-04 00:00:00.0)
ΑΤΙΤΛΟ (1997-10-23 00:00:00.0)
Γλυκιά ήττα για την ελαφρά ταξιαρχία (1996-02-15 00:00:00.0)