Πέμπτη 26 Φλεβάρη 1998
Σελίδα 38
ΠΑΟ - ΑΡΗΣ 2 - 0
Σε ρυθμό ρελαντί

Ενα ημίχρονο καλής απόδοσης στάθηκε αρκετό για τον Παναθηναϊκό να κερδίσει 2 - 0 τον Αρη και να σφραγίσει το εισιτήριό του για τους "4" του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Βασίλη Δανιήλ πάτησε... γκάζι στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, πέτυχε και τα δυο τέρματα της συνάντησης και έτσι λογικά στην επανάληψη έριξε την απόδοσή της, αφού τώρα το μυαλό όλων στην πράσινη οικογένεια είναι στο κυριακάτικο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Το σκορ άνοιξε νωρίς για το "τριφύλλι". Στο 9 ο Γ. Σ. Γεωργιάδης χτύπησε φάουλ και με έξυπνη κεφαλιά ο Αλέξης Αλεξούδης άφησε άναυδο τον Κατεργιαννάκη. Οι "πράσινοι" έπαιζαν στο μισό γήπεδο τον Αρη και στο 39 πέτυχαν γκολ με τον Νικολαϊδη που ακυρώθηκε από τον διαιτητή γιατί ήταν σε θέση οφσάιντ ο Γ. Χ. Γεωργιάδης, που όμως δεν επηρέαζε τη φάση...

Ο Μπίκας έπεσε σε νέο ολίσθημα ένα λεπτό αργότερα, όταν φάουλ του Γ. Σ. Γεωργιάδη απέκρουσε μέσα από τη γραμμή ο τερματοφύλακας των "κιτρινόμαυρων". Ομως στο 41 ο Λυμπερόπουλος με έξοχο μονοκόμματο σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και... ηρέμησε τον κόσμο του ΠΑΟ.

Στην επανάληψη τίποτα το ιδιαίτερο, αφού το κύριο μέλημα των νικητών ήταν να εξοικονομήσουν δυνάμεις.

Με σοβαρά λάθη σε βάρος του Παναθηναϊκού ο Γιώργος Μπίκας, που "κιτρίνισε" τους Γκούμα, Σιμπνιέφσκι, Δαλκίδη, Μητσόπουλο, Ζαχόπουλο, Πανόπουλο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Νικοπολίδης, Αποστολάκης (84 Αλεξόπουλος), Μιλόγεβιτς, Γ. Σ. Γεωργιάδης (46 Κωνσταντινίδης), Νικολαϊδης, Γκούμας, Μπασινάς, Λυμπερόπουλος, Γ. Χ. Γεωργιάδης, Βαζέχα (73 Σιμπνιέφσκι), Αλεξούδης.

ΑΡΗΣ: Κατεργιαννάκης, Λιολίδης (84 Χαριστέας), Κένεντι, Πανόπουλος, Βλαχούδης (65 Θεοδωρίδης), Στράντζαλης, Ζαχόπουλος (53 Μπορμπόκης), Μητσόπουλος, Δαλκίδης, Κολτσίδας, Κατσαρός.

Ο Γ. Χ. Γεωργιάδης δέχεται τα συγχαρητήρια των Αλεξούδη, Μίκλαντ για τ(1998-03-24 00:00:00.0)
Στο επίκεντρο η Θεσσαλονίκη(1998-02-11 00:00:00.0)
Φάρμακο για τις πληγές...(1997-03-28 00:00:00.0)
Σφράγισε την πρόκριση νωρίς(1996-10-03 00:00:00.0)
Ταλαιπώρησαν το ποδόσφαιρο(1996-09-16 00:00:00.0)