Τετάρτη 5 Ιούνη 2002
Σελ. /64
Ν. ΚΟΡΕΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ 2-0
Οικοδεσπότες... καμικάζι

Η ευκαιρία είναι πολύτιμη και μοναδική για να πάει χαμένη. Αφηστε δηλαδή που υπάρχει και η δίψα για διάκριση. Και από την αρχή των αγωνιστικών της υποχρεώσεων φρόντισε να κάνει αισθητή την παρουσία της η μια εκ των δυο «οικοδέσποινων» χωρών του φετινού Μουντιάλ.

Η Νότια Κορέα, έδειξε για πρώτη φορά τόσο «έντονα» τα... δόντια της και μάλιστα, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη σε τελικά του Μουντιάλ, απέναντι στην Πολωνία με 2-0 για τον Δ' Ομιλο. Πλεονέκτημα σε αυτή τη δύσκολη προσπάθεια ήταν και η παρουσία των ομοεθνών τους που καθόλη τη διάρκεια του αγώνα βοηθούσαν τους παίκτες της εθνικής τους. Από την άλλη, η Πολωνία του.... δικού μας Εμμανουέλ Ολιζαντέμπε δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να αποσπάσει τουλάχιστον ένα θετικό αποτέλεσμα, κάνοντας την κατάσταση γι' αυτήν ακόμα πιο δύσκολη.

Η ομάδα του Γκους Χίντινγκ παρουσιάστηκε πανέτοιμη για τη δύσκολη αποστολή που είχε, κάτι που φάνηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν, ίδρωσαν και αγωνίστηκαν περισσότερο από τους αντιπάλους τους και κατάφεραν να οδηγούν την κούρσα στον Ομιλό τους και να ενισχύσουν την ψυχολογία τους για τη συνέχεια. Ο πρώτος στόχος που είχαν θέσει επιτεύχθηκε, καθώς περιόρισαν σε μεγάλο βαθμό τη δραστηριότητα του Ολιζαντέμπε, ενώ παράλληλα απειλούσαν συνέχεια την εστία του Ντούντεκ. Οι επιθέσεις που εξαπέλυαν καρποφόρησαν αρχικά στο 25' όταν ο Χουάνγκ με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

Οκτώ λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, οι θεατές πανηγύρισαν το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων (53'). Ο Γιου αφού απέφυγε τον Χάιτο, έκανε το σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Ντούντεκ. Ο Πολωνός τερματοφύλακας πάντως επενέβη σωτήρια στα σουτ του Σονγκ στο 83ο λεπτό και του Χβανγκ στις καθυστερήσεις.

Οι Νοτιοκορεάτες πανηγυρίζουν την ιστορική νίκη τους επί της Πολωνία

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ: Βουν - Γιάε Λι, Τσόι Γιν Τσέουλ, Χονγκ Μιουνγκ Μπο, Κιμ Τάε Γιουνγκ, Σονγκ Τσονγκ Γκουγκ, Κιμ Ναμ Ιλ, Γιο Σανγκ Τσουλ (62' Τσουν - Σου Λι), Λι Εουλ Γιονγκ, Παρκ Γι Σουνγκ, Χβανγκ Σουν Χονγκ (50' Γιουνγκ - Χβαν Αν), Σέολ Κι Χίεον (88' Ντου - ρι Τσα). ΠΟΛΩΝΙΑ: Ντούντεκ, Μπακ (50' Τόμας Κλος), Βάλντοχ, Χάιτο, Μιχάλ Ζεβλάκοβ, Κρζίνοβεκ, Σβιερτσέβσκι, Καλούζνι (65' Μάρτσιν Ζεβλάκοφ), Μάρεκ Κοζμίνσκι, Εμάνουελ Ολιζαντέμπε, Ματσιέι Ζουράβσκι (46' Πάβελ Κριζάλοβιτς).

Στο προσκήνιο οι Ευρωπαίοι

Στα... ύψη αναμένεται να ανέβει και σήμερα το θερμόμετρο στα γήπεδα που θα φιλοξενήσουν τις τρεις σημαντικές αναμετρήσεις της έκτης μέρας στο φετινό Μουντιάλ. Οι Πορτογαλία, ΗΠΑ, Ρωσία και Τυνησία ρίχνονται για πρώτη φορά στη μάχη για την κατάκτηση της νίκης που θα τους χαρίσει πολύτιμους βαθμούς και θα τους ανυψώσει το ηθικό ενόψει της δύσκολης συνέχειας, ενώ Γερμανία και Εϊρε θα πραγματοποιήσουν το δεύτερο... βήμα τους στη διοργάνωση που ευελπιστούν να είναι θετικό.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΕΪΡΕ

Μετά το εντυπωσιακό ντεμπούτο της στη φετινή διοργάνωση, η Γερμανία θα επιδιώξει σήμερα να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις και να φτάσει στους έξι βαθμούς, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Η αποστολή της ωστόσο δεν αναμένεται να είναι εύκολη αφού οι Ιρλανδοί, έπειτα από την ισοπαλία που πήραν στην πρεμιέρα των αγώνων κόντρα στο Καμερούν, θα προσπαθήσουν με «νύχια και δόντια» να κατακτήσουν τη νίκη, προκειμένου να παραμείνουν στο «παιχνίδι» της πρόκρισης. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός των Ιρλανδών Μικ Μακάρθι, ανέφερε πως η ομάδα του δε φοβάται καθόλου τη Γερμανία αφού κατ' αυτόν η Σαουδική Αραβία δε βρίσκεται σε φόρμα. Σε αντίθετό κλίμα από αυτό του συναδέλφου του, κυμάνθηκαν τα λόγια του προπονητή των «πάντσερ» Ρούντι Φέλερ που φανέρωσαν σεβασμό για τους αντιπάλους της ομάδας του. Διαιτητής της αναμέτρησης του 5ου ομίλου θα είναι ο Δανός Κιμ Μίλτον Νίλσεν.

ΗΠΑ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Με ορόσημο την πολύ καλή πορεία της στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, παίκτες αστέρια όπως οι Φίγκο, Νούνιο Γκόμεζ, Ρούι Κόστα, Κονσεϊσάο, Σαμπάιο και μεγάλες προσδοκίες φορτωμένη στην... πλάτη της, η Πορτογαλία πραγματοποιεί σήμερα το ντεμπούτο της στη διοργάνωση, κόντρα στην Εθνική ομάδα των ΗΠΑ. Η αναμέτρηση των δύο ομάδων του 4ου ομίλου αναμένεται εξαιρετικά ενδιαφέρουσα καθώς κοντράρονται δύο τελείως διαφορετικές σε στιλ ομάδες. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός των Ευρωπαίων, Αντόνιο Ολιβέιρα, τόνισε πως η πρόκριση δε θα έρθει εύκολα αφού ο όμιλος είναι δύσκολος, ενώ οι Αμερικάνοι πιστεύουν πώς μπορούν να πετύχουν κάτι καλό. Αλλωστε, ο τεχνικός τους Μπρους Αρένα ανέφερε πως παρά το γεγονός ότι η Πορτογαλία έχει σημαντικούς παίχτες υστερεί σε πολλές θέσεις. Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Μπάιρον Μορένο από τον Ισημερινό.

ΡΩΣΙΑ - ΤΥΝΗΣΙΑ

Να εκμεταλλευτεί τη χτεσινή ισοπαλία της Ιαπωνίας με το Βέλγιο και να πάρει «κεφάλι» στον 8ο όμιλο, θα επιδιώξει σήμερα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ρωσίας. Οι τυπικά γηπεδούχοι, υποδέχονται σήμερα το θεωρητικά αουτσάιντερ του ομίλου Τυνησία με σκοπό τη νίκη, την οποία η πλειοψηφία των Ρώσων παιχτών θεωρεί πως μπορεί να κατακτήσει εύκολα. Πάντως, ο τεχνικός τους Ολεγκ Ρομάντσεφ, τους ζήτησε να δείξουν μεγάλη προσοχή και σε καμία περίπτωση να μην υποτιμήσουν τους αντιπάλους τους. Διαιτητής της συνάντησης θα είναι ο Τζαμαϊκανός Πίτερ Πρέντεργκαστ.

ΚΙΝΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ 0-2
«Ρεσιτάλ» Γκόμεζ, Βασσάρα

Από την ελληνική παρουσία σημαδεύτηκε το παιχνίδι μεταξύ Κίνας και Κόστα Ρίκα. Η ομάδα του γνωστού μας Ρόναλντ Γκόμεζ επικράτησε με 2-0 των Ασιατών, ενώ σπουδαία παρουσία είχε και ο διαιτητής Κύρος Βασσάρας, που αποτελεί και τον πρώτο Ελληνα στην κορυφαία ποδοσφαιρική διοργάνωση του πλανήτη.

Ο παίκτης του ΟΦΗ ήταν αυτός που πήρε στην πλάτη του το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του και την έβγαλε από το αδιέξοδο που βρισκόταν μέχρι και το 60'. Ο λόγος ήταν η πολύ καλά οργανωμένη άμυνα Κινέζων στο α' μέρος, κάτι που ξαφνικά χάθηκε στα μέσα της επανάληψης. Από την άλλη, οι Ασιάτες προσπαθούσαν να κάνουν κάτι καλό επιθετικό αλλά, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων, έχαναν την ουσία μπροστά στα αντίπαλα καρέ. Ετσι, ο Γκόμεζ, όχι μόνο άνοιξε το σκορ (60`) αλλά... σέρβιρε και το δεύτερο στον Ράιτ με πάσα στο κέντρο της μικρής περιοχής να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 64'. Παράλληλα, έχασε και την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του στις καθυστερήσεις, όταν κατάφερε να στείλει την μπάλα, προ κενής εστίας, πάνω από τα δοκάρια.

ΚΙΝΑ: Γιν, Σουν Γιχάι (26' Κου Μπο), Φαν Ζιγί (74' Γιου Γκενβέι), Γουέιφενγκ, Τσενγίνγκ, Γιούνλονγκ, Ξιάοπενγκ, Τίε, Μινγκιού, Χάιντονγκ, Τσεν (66' Μαοτζέν).

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: Λονίς, Γουάλας (70' Μπρις), Μαρίν, Ράιτ, Μαρτίνες, Κάστρο, Σολίς, Σεντένο, Γουάντσοπ (80' Λόπες), Γκόμεζ, Φονσέκα (57' Μέντφορντ).

ΙΑΠΩΝΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ 2-2
Δίκαιη μοιρασιά

Σαράντα πέντε λεπτά ήταν αυτά που έκριναν τον αγώνα μεταξύ της Ιαπωνίας και του Βελγίου για τον Θ' Ομιλο. Τα τέσσερα τέρματα που μπήκαν, δύο για κάθε ομάδα, αλλά και ο γρήγορος ρυθμός που ακολούθησαν οι δύο ομάδες, ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του παιχνιδιού που τίποτα από όλα αυτά δεν υπήρχε στο πρώτο μέρος. Τώρα, τόσο οι συνδιοργανωτές όσο και οι Βέλγοι θα προσπαθήσουν να βγάλουν τα... σπασμένα στην επόμενη αγωνιστική απέναντι σε Ρωσία και Τυνησία αντίστοιχα.

Από την έναρξη και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους προκειμένου να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Πιο καλοί σε αυτό ήταν οι Ευρωπαίοι που απείλησαν αρκετές φορές την εστία των Ιαπώνων χωρίς όμως να πανηγυρίσουν κάποιο τέρμα. Αντίθετα, στην επανάληψη, ο ρυθμός ανέβηκε όταν οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ χάρη σε τέρμα του Βίλμοτς (57'). Από την άλλη, η αντίδραση των παικτών από τη χώρα του ανατέλλοντος ηλίου, ήταν άμεση και αρχικά ισοφάρισαν με τον Σουζούκι (59') και στη συνέχεια πήραν το προβάδισμα με το τέρμα του Ιναμότο (68'). Την έκπληξη τη φύλαγε ο Βαν Ντερ Χέιντεν που στο 74' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Ναζαράκι, Ματσούντα, Μοριόκα (71' Μιγιαμότο), Κόζι Νακάτα, Ιτσικάβα, Ιναμότο, Τόντα, Χιντετόσι Νακάτα, Ονο (64' Αλεξ), Σουζούκι (68' Μορισίμα), Γιανασιγκάβα.

ΒΕΛΓΙΟ: Ντε Βλίγκερ, Βαν Μπούιτεν, Βαν Μιρ, Πέετερς, Βαν ντερ Χέιντεν, Βαντερέγκε, Σίμονς, Βάλεμ (68' Σονκ), Γκόορ, Βερέγεν (83' Στρούπαρ), Βίλμοτς.