Τετάρτη 5 Ιούνη 2002
Σελίδα 60
ΚΙΝΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ 0-2
«Ρεσιτάλ» Γκόμεζ, Βασσάρα

Από την ελληνική παρουσία σημαδεύτηκε το παιχνίδι μεταξύ Κίνας και Κόστα Ρίκα. Η ομάδα του γνωστού μας Ρόναλντ Γκόμεζ επικράτησε με 2-0 των Ασιατών, ενώ σπουδαία παρουσία είχε και ο διαιτητής Κύρος Βασσάρας, που αποτελεί και τον πρώτο Ελληνα στην κορυφαία ποδοσφαιρική διοργάνωση του πλανήτη.

Ο παίκτης του ΟΦΗ ήταν αυτός που πήρε στην πλάτη του το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του και την έβγαλε από το αδιέξοδο που βρισκόταν μέχρι και το 60'. Ο λόγος ήταν η πολύ καλά οργανωμένη άμυνα Κινέζων στο α' μέρος, κάτι που ξαφνικά χάθηκε στα μέσα της επανάληψης. Από την άλλη, οι Ασιάτες προσπαθούσαν να κάνουν κάτι καλό επιθετικό αλλά, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων, έχαναν την ουσία μπροστά στα αντίπαλα καρέ. Ετσι, ο Γκόμεζ, όχι μόνο άνοιξε το σκορ (60`) αλλά... σέρβιρε και το δεύτερο στον Ράιτ με πάσα στο κέντρο της μικρής περιοχής να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 64'. Παράλληλα, έχασε και την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του στις καθυστερήσεις, όταν κατάφερε να στείλει την μπάλα, προ κενής εστίας, πάνω από τα δοκάρια.

ΚΙΝΑ: Γιν, Σουν Γιχάι (26' Κου Μπο), Φαν Ζιγί (74' Γιου Γκενβέι), Γουέιφενγκ, Τσενγίνγκ, Γιούνλονγκ, Ξιάοπενγκ, Τίε, Μινγκιού, Χάιντονγκ, Τσεν (66' Μαοτζέν).

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: Λονίς, Γουάλας (70' Μπρις), Μαρίν, Ράιτ, Μαρτίνες, Κάστρο, Σολίς, Σεντένο, Γουάντσοπ (80' Λόπες), Γκόμεζ, Φονσέκα (57' Μέντφορντ).

«Γλυκιά» ισοπαλία (2003-01-09 00:00:00.0)
Πρόκριση - προπόνηση (2002-12-13 00:00:00.0)
Αγκάλιασε την πρόκριση (2002-08-14 00:00:00.0)
Σε ρυθμό ρελαντί (2000-09-29 00:00:00.0)
Χαρές και... κλάματα (2000-06-30 00:00:00.0)
Τραγική εμφάνιση (1999-07-20 00:00:00.0)