Πέμπτη 9 Γενάρη 2003
ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-1
«Γλυκιά» ισοπαλία

Μια ισοπαλία ήταν αρκετή για τον ΠΑΟΚ προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο του ΟΦΗ και να προκριθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο «Δικέφαλος» σαφώς ανώτερος από τους γηπεδούχους, στην επανάληψη κατόρθωσε να ισοφαρίσει σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ, αν και μπορούσε να πάρει τη νίκη τουλάχιστον σε τρεις φάσεις, όπου το άγχος και η αστοχία έπαιξαν σημαντικό ρόλο.

Από την έναρξη, οι Κρητικοί προσπάθησαν να πετύχουν ένα τέρμα προκειμένου να έχουν το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση. Ετσι, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 5' με τον Γκόμεζ, ένα τέρμα που τελικά ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Τελικά οι προσπάθειες απέδωσαν καρπούς όταν στο 23' ο Σοάρες, που ήταν αρκετά κινητικός, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Στην επανάληψη, η ισορροπία που είχε καταφέρει ο ΠΑΟΚ μέχρι την ανάπαυλα συνεχίστηκε και με όπλο την πίεση, ευτύχησε να ισοφαρίσει με τον Σαλπιγγίδη στο 61' με κοντινή κεφαλιά. Οι Κρητικοί παρέδωσαν τα όπλα στη συνέχεια δίνοντας το χώρο στους φιλοξενούμενους που έχασαν κλασικές ευκαιρίες να αυξήσουν το σκορ με τους Γεωργιάδη (81' και 82') και Οκκά (87').

ΟΦΗ: Μπεκιάι (58' Χανιωτάκης), Κώτσιος, Αδάμος, Σοάρες, Κολιτσιδάκης (75' Χρυσάφης), Γκόμεζ, Δέντζας, Ρουμπάκης, Σολίς, Αναστασιάδης, Ντεγιάνοφ.

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Καφές (68' Νάστος), Κοτσόπουλος, Μάρκος, Σαλπιγγίδης, Γεωργιάδης, Αμπονσά, Χασιώτης, Εγκωμίτης, Κιουκέλκα, Οκκάς (90' Φρούσος).

Σκαρφάλωσε στην κορυφή(2011-11-04 00:00:00.0)
Ανοικτοί λογαριασμοί(2002-12-20 00:00:00.0)
Τα εύκολα... δύσκολα(2002-11-01 00:00:00.0)
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ(2002-01-15 00:00:00.0)
Σε ρυθμό ρελαντί(2000-09-29 00:00:00.0)
Δίκαιη μοιρασιά(2000-04-13 00:00:00.0)