«Γύρισαν την πλάτη» στο στημένο διάλογο κυβέρνησης, βιομηχάνων, τραπεζιτών και όλων των άλλων που κλέβουν το βιος τους, οι αγωνιζόμενοι φτωχομεσαίοι αγρότες, αντιπροσωπεία των οποίων βρέθηκε χτες το πρωί, έξω από το Ζάππειο Μέγαρο. Μαζί τους αντιπροσωπείες ταξικών σωματείων και της σπουδάζουσας νεολαίας που συσπειρώνεται στο Μέτωπο Αγώνα Σπουδαστών (ΜΑΣ), εκφράζοντας την αλληλεγγύη τους στα δίκαια αιτήματα της μικρής αγροτιάς, εκδηλώνοντας με αυτόν τον τρόπο την ανάγκη κοινού αγώνα όλων των εκμεταλλευόμενων στρωμάτων πόλης και υπαίθρου, μαζί με τη νεολαία, απέναντι στη συνολικότερη αντιλαϊκή πολιτική των μονοπωλίων. Το σύνθημα στο πανό της Ομοσπονδίας Γάλακτος - Τροφίμων - Ποτών, ήταν...