Οι τραγικές μνήμες για τους εκατοντάδες αγωνιστές που σφαγιάσθηκαν στις 29 Φλεβάρη και 1 Μάρτη του 1948 αλλά και όλων των υπόλοιπων αγωνιστών που μαρτύρησαν στο κολαστήριο της Μακρονήσου, το οποίο χαρακτηρίστηκε ως το «Ελληνικό Νταχάου», ξύπνησαν και πάλι την περασμένη Κυριακή στην εκδήλωση που διοργάνωσε στο Λαύριο η Πανελλήνια Ενωση Κρατουμένων Αγωνιστών Μακρονήσου (ΠΕΚΑΜ) με τη συμμετοχή των κεντρικών ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ. Αγωνιστές Μακρονησιώτες, συγγενείς τους και αγωνιστές απόγονοι και φίλοι της Εθνικής Αντίστασης και του Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδας, μαζί με πολλούς φορείς κατάθεσαν το πρωί στεφάνια στο Μνημείο της «Μάνας του Μακρονησιώτη». Στην εκδήλωση παραβρέθηκε και κατέθεσε στεφάνι και...