Με θέμα τη βία ενάντια στις γυναίκες, συνεδρίασε χθες η Επιτροπή Ισότητας, Νεολαίας και Δικαιωμάτων του Ανθρώπου της Βουλής, με αφορμή την 25η Νοέμβρη, Παγκόσμια Ημέρα για την εξάλειψή της. Στη συνεδρίαση της Επιτροπής συμμετείχαν και έκαναν παρέμβαση φορείς του γυναικείου κινήματος. Η Ομοσπονδία Γυναικών Ελλάδας με την παρέμβασή της στη συζήτηση, ανέδειξε την ταξική ουσία του φαινομένου της βίας, ιδιαίτερα στα πλαίσια της περιόδου που διανύουμε, μιας περιόδου βαθιάς καπιταλιστικής κρίσης και αντιλαϊκής επίθεσης που θέτει στο στόχαστρο τις γυναίκες. Η Βάσω Λυμπερόγιαννη, μέλος του Προεδρείου της ΟΓΕ, ανέδειξε τις ποικίλες μορφές βίας που υφίστανται οι γυναίκες της εργατικής τάξης και των...