Το δικαίωμα στην απεργοσπασία, ανοιχτά, προκλητικά και με θράσος, απαίτησε από τη Δικαιοσύνη χτες το πρωί η γνωστή ομάδα του Μάνεση που έχει γίνει πλέον περίγελος όλης της εργατικής τάξης, η οποία έσυρε χτες στα δικαστήρια το σωματείο εργαζομένων στην «Ελληνική Χαλυβουργία». Η χτεσινή εκδίκαση των ασφαλιστικών μέτρων που κατέθεσαν ενάντια σε έξι μέλη της διοίκησης του σωματείου - η απόφαση θα ανακοινωθεί την ερχόμενη Τετάρτη - δεν ήταν τίποτε άλλο παρά ακόμα μια τρανή διαπίστωση του πλέον βρώμικου ρόλου που ανέλαβαν να παίξουν για λογαριασμό του Μάνεση. Ακόμα μια φορά βρέθηκαν απέναντι στους περήφανους, αλύγιστους απεργούς χαλυβουργούς που στάθηκαν αποφασιστικά χτες στο πλευρό του σωματείου...