Με μαζική συμμετοχή νέων εργαζομένων και σπουδαστών από τους χώρους της κατάρτισης ξεκίνησαν χτες οι εκδηλώσεις του 3ου Εργατικού Φεστιβάλ της ΚΝΕ στη Θεσσαλονίκη, που πραγματοποιούνται στον περίβολο του Γεντί Κουλέ, με τίτλο: «Δίνε το χέρι σου σε όποιον σηκώνεται... Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία». Οι εκδηλώσεις του Φεστιβάλ που οργανώνουν οι κλαδικές Οργανώσεις της Οργάνωσης Περιοχής Κεντρικής Μακεδονίας της ΚΝΕ, κορυφώνονται σήμερα με ομιλία από τη Βιβή Δάγκα, μέλος του Γραφείου του ΚΣ της ΚΝΕ. Τις εκδηλώσεις του Φεστιβάλ παρακολούθησε χτες η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα. Πρώτη μέρα χτες, στο επίκεντρο της συζήτησης βρέθηκε το οξύτατο πρόβλημα της ανεργίας που τσακίζει τη...
Δεν επιτρέπεται η χορήγηση και ανανέωση εκπαιδευτικών αδειών διαμηνύει το υπουργείο Παιδείας, στερώντας έτσι πρακτικά τη δυνατότητα από τους εκπαιδευτικούς να επικαιροποιήσουν τις γνώσεις τους, όπως...