Σάββατο 8 Σεπτέμβρη 2012
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Το αργυρό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο της κατηγορίας S1 κατάφερε να κατακτήσει στο Λονδίνο ο Χρήστος Ταμπαξής. Ο σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής, ο οποίος ήταν πρώτος στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του 2004 και του 2008, τερμάτισε σε χρόνο 1.20.76 πίσω από τον Ουκρανό, Χενάντι Μπόικο, που συνέτριψε το παγκόσμιο ρεκόρ με 1.04.29. Παράλληλα, στον τελικό πήραν μέρος και άλλοι δύο Ελληνες αθλητές. Ο Αλέξανδρος Ταξιλδάρης με χρόνο 1.49.23, ενώ ο Ανδρέας Κατσαρός τερμάτισε στην έβδομη θέση με χρόνο 1.59.44. Αυτό ήταν το ένατο μετάλλιο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, που έχει κατακτήσει ένα χρυσό, τρία ασημένια και πέντε χάλκινα. Μετά την επιτυχία του, ο Ελληνας αθλητής είπε:...