Σάββατο 8 Σεπτέμβρη 2012 - 1η έκδοση
Σελίδα 25
ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Αργυρό μετάλλιο ο Ταμπαξής

Το αργυρό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο της κατηγορίας S1 κατάφερε να κατακτήσει στο Λονδίνο ο Χρήστος Ταμπαξής.

Ο σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής, ο οποίος ήταν πρώτος στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του 2004 και του 2008, τερμάτισε σε χρόνο 1.20.76 πίσω από τον Ουκρανό, Χενάντι Μπόικο, που συνέτριψε το παγκόσμιο ρεκόρ με 1.04.29.

Παράλληλα, στον τελικό πήραν μέρος και άλλοι δύο Ελληνες αθλητές. Ο Αλέξανδρος Ταξιλδάρης με χρόνο 1.49.23, ενώ ο Ανδρέας Κατσαρός τερμάτισε στην έβδομη θέση με χρόνο 1.59.44.

Αυτό ήταν το ένατο μετάλλιο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, που έχει κατακτήσει ένα χρυσό, τρία ασημένια και πέντε χάλκινα. Μετά την επιτυχία του, ο Ελληνας αθλητής είπε: «Είμαι χαρούμενος που κέρδισα ένα ακόμη μετάλλιο. Ο αντιπαλός μου ήταν ανίκητος, όμως η προσπάθειά μου ήταν πολύ καλή και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος».

Το τρίτο προσωπικό του μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου είχε βάλει στο μάτι ο Αριστείδης Μακροδημήτρης. Μετά το ασημένιο στα 50 μέτρα ύπτιο και το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα ελεύθερο, ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνιζόταν αργά χτες βράδυ στον τελικό των 50 ελεύθερο στην κατηγορία S2.

Στο στίβο στον τελικό των 200 μέτρων κατηγορία Τ13 επίσης αργά το βράδυ αγωνιζόταν και ο Γιάννης Πρώτος με ελπίδες διάκρισης.