Ο αναντικατάστατος ρόλος της Τέχνης και γενικότερα της πολιτιστικής καλλιέργειας στον «εξανθρωπισμό» του ανθρώπου δεν θα μπορούσε παρά να συνιστά ένα από τα βασικά «όπλα» στη χειραφέτηση της εργατικής τάξης από τα ταξικά δεσμά της ιδεολογικής χειραγώγησης. Αυτό το γενικό συμπέρασμα από την πείρα της ταξικής πάλης συγκεκριμενοποιήθηκε ως προς τους άμεσους και μεσοπρόθεσμους στόχους που πρέπει να θέσει σε αυτή την κατεύθυνση το ταξικό εργατικό κίνημα κατά τη συζήτηση με θέμα «Τέχνη και εργατική τάξη - Η πολιτιστική μορφωτική δραστηριότητα των συνδικάτων συστατικό στοιχείο της ανασυγκρότησης του εργατικού κινήματος» στην προχτεσινή, τελευταία μέρα της 7ης εικαστικής έκθεσης «Ανθρωποι, Χρώμα +...