«Οι μαχητές της Σκίζας δεν λύγισαν ποτέ, τιμή και δόξα στον ΔΣΕ», «ΕΑΜ - ΕΛΑΣ - ΕΠΟΝ - ΟΠΛΑ - ΔΣΕ, δόξα και τιμή στο ΚΚΕ», «Ενας αιώνας αγώνες και θυσία, το ΚΚΕ στην πρωτοπορία». Με αυτά τα συνθήματα, νέοι και νέες από όλη την Ικαρία έπειτα από πολύωρη ανάβαση, ύψωσαν την περασμένη Παρασκευή, για 3η συνεχόμενη χρονιά, την κόκκινη σημαία του ΚΚΕ στο σημείο όπου έγινε η Μάχη της Σκίζας, πάνω από το Πελεκητό Καραβοστάμου, το Μάη του '49, ανάμεσα σε αντάρτικη ομάδα του ΔΣΕ και απόσπασμα μοναρχοφασιστών, στην οποία σκοτώθηκε ο Διαμαντής Διαμαντής, αξιωματικός του ΕΛΑΣ, από τη Λίμνη Ευβοίας, που βρισκόταν στην Ικαρία ως πολιτικός εξόριστος. Επίσης, έγινε απαγγελία του «Ορκου του μαχητή του ΔΣΕ»...