Με μαζική συμμετοχή στη στάση εργασίας και συγκέντρωση διαμαρτυρίας, στις 10 το πρωί, έξω από το κτίριο διοίκησης του ΑΠΘ, οι εργολαβικοί εργαζόμενοι του Πανεπιστημίου απαίτησαν να παρθεί πίσω η απόλυση του προέδρου της προσωρινής διοίκησης και ιδρυτικού μέλους του Σωματείου τους. Στο πλευρό τους βρέθηκαν οι διοικητικοί υπάλληλοι του ΑΠΘ αλλά και εργαζόμενοι άλλων κλάδων εκπροσωπώντας τα σωματεία τους. Κατήγγειλαν ότι η απόφαση των πρυτανικών αρχών του ΑΠΘ και της εταιρείας που έχει την εργολαβία του τεχνικού συνεργείου να μην ανανεώσουν τη σύμβαση του προέδρου του Σωματείου έχει στόχο το δικαίωμα της συνδικαλιστικής εκπροσώπησης των εκατοντάδων εργαζομένων - υπολογίζονται σε περίπου 500 -...