Στο πόδι είναι εργατικά σωματεία, σύλλογοι υγειονομικών, φορείς αυτοαπασχολούμενων και μαζικοί φορείς σε όλη τη χώρα, δίνοντας μάχη για την προστασία του λαού από την πανδημία, κόντρα στα πρωτόκολλα - «λάστιχο» της κυβέρνησης, που υποτάσσονται στην προστασία των κερδών των επιχειρηματικών ομίλων και στη λογική «κόστους - οφέλους». Και, παρά το τσουχτερό κρύο χτες, τόσο στην Αθήνα όσο και σε όλη τη χώρα, με τις συγκεντρώσεις που πραγματοποιήθηκαν διατρανώθηκαν τα δίκαια αιτήματα του εργατικού - λαϊκού κινήματος για μέτρα προστασίας, επίταξη των ιδιωτικών ομίλων της Υγείας, για αποσυμφόρηση στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς, άδειες στους εργαζόμενους που νοσούν ή τίθενται σε καραντίνα, δωρεάν μαζικά...