Ολοκληρώθηκαν χτες στον εφέτη ανακριτή Λάρισας οι καταθέσεις τριών στελεχών του ΟΣΕ στους οποίους είχε ασκηθεί ποινική δίωξη από τον προϊστάμενο της Εισαγγελίας Εφετών Λάρισας για το αδίκημα της παράβασης καθήκοντος, στο πλαίσιο της διερεύνησης των αιτιών του προδιαγεγραμμένου εγκλήματος στα Τέμπη με τους 57 νεκρούς. Πρόκειται για τον πρώην πρόεδρο και διευθύνοντα σύμβουλο του ΟΣΕ, αλλά και για δύο μέλη της Επιτροπής Αξιολόγησης του ΟΣΕ, οι οποίοι κατηγορούνται για τη μετάταξη του 59χρονου σταθμάρχη της μοιραίας βάρδιας παρότι δεν πληρούσε το όριο ηλικίας, που είναι τα 47 έτη. Τέτοιες υπαρκτές πλευρές δεν μπορούν να κρύψουν τις διαχρονικές ευθύνες του αστικού κράτους όλων των κυβερνήσεων...