Σε επικίνδυνες περικοπές εφημεριών, που υποβαθμίζουν τις παρεχόμενες υπηρεσίες Υγείας και θέτουν σε κίνδυνο την υγεία των κατοίκων και επισκεπτών των νησιωτικών και απομακρυσμένων περιοχών, ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες, οδηγεί η περιοριστική πολιτική της κυβέρνησης στην Υγεία. Στη Λέσβο, οι γιατροί του Νομαρχιακού Νοσοκομείου Μυτιλήνης και των Κέντρων Υγείας του νησιού πραγματοποιούν από την περασμένη Δευτέρα (19.8.2002) και έως αύριο, Πέμπτη, 4ωρες στάσεις εργασίας (9 π.μ - 1 μ.μ.) αντιδρώντας στην απόφαση της διοίκησης του νοσοκομείου να μειώσει, εν μέσω καλοκαιριού, τον αριθμό των εφημεριών και να μετατρέψει ενεργείς εφημερίες σε ετοιμότητας, με προφανείς κινδύνους για την υγεία...