Είναι ένα χωριό ιστορικό, που πλήρωσε πολύ ακριβά τη γενναιότητα, την ανδρεία και τον πατριωτισμό των κατοίκων του. Κατά την περίοδο της Κατοχής κάηκε δύο φορές, πρώτα απ' τους Ιταλούς και μετά απ' τους Γερμανούς, σε αντίποινα για την πανωλεθρία που έπαθαν οι κατακτητές εκεί απ' τους ΕΛΑΣίτες μαχητές, τον Αύγουστο του 1944. Εξαιτίας αυτών των καταστροφών, πολλοί κάτοικοι έφυγαν απ' το χωριό μετά τον πόλεμο, ενώ τη δεκαετία '60 - '70 η περιοχή σχεδόν ερημώνει (οι κάτοικοι επιλέγουν τα γύρω αστικά κέντρα) και εγκαταλείπεται παντελώς απ' την πολιτεία. Σήμερα, το μαρτυρικό χωριό - σα να θέλει να επιβεβαιώσει την ιστορική διαδρομή του - βρίσκεται πάλι υπό κατοχή, αυτή τη φορά όμηρο των...