Τα κουδούνια των σχολείων σήμαναν χτες την έναρξη του σχολικού έτους 2004-05, άλλης μιας χρονιάς δηλαδή, με γνωστά και χρόνια προβλήματα στα σχολεία, τόσο σχετικά με τις υποδομές τους όσο και - κυρίως - με τη δομή και το περιεχόμενο της εκπαίδευσης. Με τις τυπικές ευχές ξεκίνησε από την πλευρά της κυβέρνησης και αυτή η χρονιά, με τον πρωθυπουργό Κ. Καραμανλή να συμβουλεύει του μαθητές του 72ου Δημοτικού Σχολείου Αθήνας να έχουν «μια σχέση αγάπης και ειλικρίνειας» με τους δασκάλους τους κι έπειτα να «προσεύχεται» μαζί τους για την αρχή της καινούριας χρονιάς. Από το ίδιο σχολείο η υπουργός Παιδείας, Μ. Γιαννάκου, δήλωσε ότι «τα βιβλία ήταν στα σχολεία από τις 20 Αυγούστου και οι καθηγητές...
Μαθητές, καθηγητές και γονείς είναι ανάγκη να αγωνιστούν μαζί για μια καλύτερη μόρφωση. Τα παραπάνω σημείωσε ο Σπύρος Χαλβατζής, επικεφαλής της «Συμπαράταξης για την Αθήνα», χτες, στη διάρκεια της...