Με στόχο την αύξηση της «ευελιξίας» και της «κινητικότητας» των αποφοίτων των ΙΕΚ για να είναι «προσαρμόσιμοι» στις ανάγκες της αγοράς εργασίας, το Παράρτημα Θεσσαλονίκης του Οργανισμού Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΟΕΕΚ) πραγματοποίησε χτες το πρωί συνέντευξη Τύπου. Σε αυτή παρουσιάστηκε η προσπάθεια η επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση να αποτελέσει «ισχυρή απάντηση», όπως ειπώθηκε, στο «ανταγωνιστικό περιβάλλον» που διαμορφώνεται στην ΕΕ. Δηλαδή, η προσπάθεια μέσα από την παραπέρα στήριξη της κατάρτισης σε βάρος της Παιδείας να προχωρήσει η εξυπηρέτηση των αναγκών του κεφαλαίου. Σύμφωνα με τον ΟΕΕΚ, σε όλα τα δημόσια ΙΕΚ της Θεσσαλονίκης έχει ξεκινήσει από τον Οκτώβρη...