Μία έκθεση που θα πρέπει να δουν και οι πρώην και νυν πολιτικές ηγεσίες του υπουργείου Πολιτισμού εγκαινιάστηκε χτες στο Βυζαντινό Μουσείο, με τίτλο «Μαϊστορες - Φώτης Ζαχαρίου, Αντώνης Γκλίνος» (βλ. και Ενθετο «Ρ» 26/2). Μήπως και καταλάβουν τι σημαίνει συντήρηση και ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς, όχι για να μετατραπεί σε «προϊόν» εμπορικής εκμετάλλευσης, αλλά για να εκπληρώσει την ανεκτίμητη ανάγκη της συνέχειας και της εμπέδωσης της ιστορικής μνήμης από το λαό μας. Μέχρι τις 26 Απρίλη θα είναι ανοιχτή για το κοινό η σημαντική αυτή έκθεση, η οποία είναι αφιερωμένη σε δύο πρωτοπόρους της συντήρησης έργων τέχνης στην Ελλάδα, προοδευτικούς καλλιτέχνες, διανοούμενους και δασκάλους....