Η χειμερινή περίοδος στις δύο σκηνές του «Θεάτρου Τέχνης» κλείνει με δύο σύγχρονα ξένα δράματα και με μια λαογραφικού περιεχομένου μουσικοθεατρική παράσταση. Αρχίζουμε το σημείωμα από την τελευταία. Στο «Υπόγειο» (Δευτέρα - Τρίτη) παρουσιάζεται «Ο Λιόντας». Μια καθ' όλα έξοχη σκηνική δημιουργία του Κωστή Καπελώνη, που αξίζει να δουν οι θεατρόφιλοι, ιδιαίτερα οι λάτρεις των λαϊκών μας παραδόσεων και αξιών. Το εγχείρημα ξεκίνησε από μια πρωτότυπη έρευνα - αφήγηση της Νάνση Τουμπακάρη, με θέμα το βιοπορισμό - συχνότατα και με ξεριζωμό από τη γενέθλια γη τους - τον καθημερινό μόχθο, τις σχέσεις, τις συνήθειες, τις παραδόσεις ακόμα και τις μουσικές, τα τραγούδια και τους χορούς των μαστόρων και...