""Αέρα!" φωνάζαμε εμείς, "Βούλγαροι!" φωνάζανε αυτοί. Ξημέρωνε 20 Σεπτέμβρη του 1948. Ηρθαμε σώμα με σώμα. Εγινε Βατερλώ. Παρατήσαν ντουφέκια και δίκοχα. Τρέχαν κάτω προς την Καστοριά. Εδωσα εντολή να μην τους σκοτώσουν. Τι να σκοτώσεις; Τρεις χιλιάδες άνθρωποι τρέχαν προς τα κάτω σαν τα πρόβατα...". Ισως και μόνο γι' αυτή τη φράση, ίσως και μόνο για την αλήθεια που περιέχουν οι έξι πρώτες λέξεις, ειπωμένες σήμερα, από τον 22χρονο τότε διοικητή του 601 τάγματος της 14ης ταξιαρχίας του Δημοκρατικού Στρατού Δημήτρη Σουμάδη,ίσως και μόνο για να μάθουμε αυτό, άξιζε και παραάξιζε αυτό το τρίτο κατά σειρά ταξίδι, που οργάνωσε το Κέντρο Μαρξιστικών Ερευνών στα ματωμένα χώματα της Βόρειας Πίνδου....
Αυτά τα κορίτσια κι αυτά τα αγόρια, έλεγε και ξανάλεγε, στις διάφορες αφηγήσεις κατά τη διαδρομή, ο Νίκος Κυρίτσης κι εμείς προσπαθούσαμε να καταλάβουμε γιατί δε λέει οι μαχητές και οι μαχήτριες....
Με λένε Δημήτρη Σουμάδη.Ημουνα 22 χρονώ. Διοικητής τάγματος. Τι συνέβη εδώ; Μετά τις μάχες του Γράμμου ο στρατός της κυβέρνησης της Αθήνας απέτυχε να εξοντώσει τον Δημοκρατικό Στρατό Ελλάδας που...
Για τους ιστορικούς του θεάτρου Τα 80χρονά του γιορτάζει το ΚΚΕ. Χάριν των αγώνων του, σε όλους τους τομείς έκφρασης της κοινωνικής ζωής και δράσης, μεταξύ των οποίων και ο Πολιτισμός, αλλά και χάριν...
Ναουάζ Σαρίφ Αποκαθήλωση μασκών στην ασιατική υποήπειρο. Ο πρωθυπουργός του Πακιστάν Σαρίφ ενέκρινε τη διεξαγωγή 5 πυρηνικών δοκιμών και την ανακήρυξη της χώρας σε πυρηνική δύναμη. Η εθνικιστική...
Μπράβο, στην κυβέρνηση και ιδιαίτερα στα οικονομικά επιτελεία της. Τέτοια κίνηση, θέλει μυαλό αλεπούς, περίσσια εκσυγχρονιστική έμπνευση και, πάνω απ' όλα, ακράδαντη πίστη και αφοσίωση στην...
Μια ειδική μνεία χρειάζεται για το θέμα συμμετοχή των γυναικών στο ΔΣΕ. Τη σχετική εισήγηση παρουσίασε από το ΚΜΕ η Χριστίνα Σκαλούμπακα. Παραθέτουμε ορισμένα μόνο αποσπάσματα: Η ανεξάντλητη πηγή...
Εγώ είχα όλμο. Το 'πε σεμνά, ήσυχα κι αν δεν κοίταγες τα μάτια της που 'βγαζαν φωτιά κι εκείνο το γέλιο του ανθρώπου, που τα κατάφερε στην αποστολή του, θα νόμιζες πως ντρεπόταν να μιλήσει....