Σε πλήρη σύμπνοια με τους αντεργατικούς και αντιλαϊκούς σχεδιασμούς της κυβέρνησης της ΝΔ, η πλειοψηφία της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ - ΠΑΣΚΕ, ΔΑΚΕ και ΣΑΔ (ΣΥΝ) - ανέστειλε και τις επόμενες προγραμματισμένες απεργιακές κινητοποιήσεις (επαναλαμβανόμενες 48ωρες από 12 Νοέμβρη), δείχνοντας ξεκάθαρα την υποταγή της στις επιταγές του κεφαλαίου, για την πλήρη ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ και της ηλεκτρικής ενέργειας. Κάτι που επιβεβαιώνεται και από τις χτεσινές δηλώσεις του αναπληρωτή κυβερνητικού εκπροσώπου, Ευάγγ. Αντώναρου, ότι «η ΔΕΗ, οι εκπρόσωποι των εργαζομένων και η κυβέρνηση αποβλέπουν σε μια ΔΕΗ που θα είναι ανταγωνιστική». Την απόφαση αναστολής (σ.σ. «μετάθεση» το βάφτισαν, χωρίς όμως να ορίσουν...