Ελεύθερη διακίνηση ιδεών; Εκφραση μέσω της τέχνης; Αναζήτηση της αλήθειας, δίψα για μόρφωση; Μόνο μέχρι το σημείο που θέλει η αστική τάξη. Μέχρι τα όρια της κυρίαρχης ιδεολογίας. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνουν οι στρεβλώσεις, οι παραποιήσεις, οι συκοφαντίες και οι επιθέσεις... Ολο και πληθαίνουν τα κρούσματα αντικομμουνισμού. Και πιάνουν όλες τις πλευρές της καθημερινής δραστηριότητας και ζωής των εργαζομένων και της νεολαίας. Το σχολείο, το πανεπιστήμιο, το χώρο εργασίας, τη γειτονιά, τα ΜΜΕ, τον πολιτισμό... Είναι πολλοί αυτοί που δουλεύουν για να χωνέψει ο λαός και η νεολαία τον αντικομμουνισμό ως μια καθημερινή κατάσταση, μια συνήθεια που θα πρέπει να τη δέχονται αγόγγυστα. Αλλωστε...