«Απόδοση, καταρχήν, του δικαίου» αποτελεί η Γιορτή Ντοκιμαντέρ (6-12/3) στο «Φιλίπ» για τους κομμένους κινηματογραφιστές από το φετινό Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης. Ετσι έθεσε το θέμα η Λουκία Ρικάκη, κατά τη χθεσινή συνέντευξη Τύπου των κομμένων δημιουργών. Οι σκηνοθέτες διαπιστώνουν ότι ο «θεσμός από γόνιμο φόρουμ νέων ιδεών και τάσεων, οδηγείται όλο και περισσότερο σε ένα πρόγραμμα χωρίς διαυγή κοινωνικά, αισθητικά, άρα και ηθικά χαρακτηριστικά». «Αλληθωρίζει» προς την τηλεόραση και «απεκδύεται το ρόλο του ως κινηματογραφικό φεστιβάλ». Εκτός από «αλλαγή στόχων και προσανατολισμού», άλλαξε και ο κανονισμός του, «ώστε να διευκολυνθεί» η «διαχείριση που επιθυμεί ο διευθυντής». Ετσι...