Πέμπτη 1 Νοέμβρη 2018
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Ασταμάτητος ο Προμηθέας

Μόνο «πρωτάρης» δεν στέκεται ο Προμηθέας Πατρών στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο. Η αχαϊκή ομάδα συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στον 4ο όμιλο του FIBA Champions League και χτες έφτασε στην τέταρτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες. Τελευταίο «θύμα» της η τουρκική Μπεσίκτας, την οποία νίκησε 80-72 στην Πάτρα και δικαίως πλέον κάνει όνειρα πρόκρισης στην επόμενη φάση. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Μπεσίκτας από ελληνική ομάδα μετά από τέσσερις νίκες.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στη μεγαλύτερη διάρκειά του (22-20 στο 10', 34-32 ημίχρονο, 53-52 στο 30'), με τον Προμηθέα να στέκεται αρκετά καλά, παρότι έχασε τον Ελις λόγω τραυματισμού στο 1ο δεκάλεπτο και παρά την απουσία του επίσης τραυματία Λίποβι. Στο 4ο δεκάλεπτο και ιδιαίτερα στα τελευταία πέντε λεπτά, οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Γκίκα, που πέτυχε κρίσιμα καλάθια (8 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο), προηγήθηκαν με 74-68, ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη. Στα τελευταία λεπτά οι Πατρινοί άντεξαν στην αντεπίθεση της τουρκικής ομάδας και με καλή άμυνα και ευστοχία στις βολές κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Προμηθέας: Μπράουν 18, Χολ 13, Κασελάκης 5, Σαλούστος 7, Τσαϊρέλης 4, Ελις 6, Γκίκας 17, Κατσίβελης, Μέιερ 10, Παρκς.

Μπεσίκτας: Μπένζινγκ 7, Μπούβα 18, Πρέσι 6, Ριτς 12, Σιπάχι 2, Αλεξάντερ 12, Γκεγίκ 8, Γκίμπσον 3, Βεϊσέλογλου 2, Γιλντιζλί 2.

• Αλλα αποτελέσματα στον 4ο όμιλο: Βίρτους Μπολόνια - Μπαϊρόιτ 74-67, Οστάνδη - Ολίμπια Λιουμπλιάνας 73-79, Νεπτούνας - Στρασμπούρ 92-83.
  • Η βαθμολογία: Βίρτους 8, Προμηθέας 8, Στρασμπούρ 7, Νεπτούνας 6, Ολίμπια 5, Οστάνδη 5, Μπεσίκτας 5, Μπαϊρόιτ 4.
«Πέταγε φωτιές» ο Προμηθέας (2019-10-23 00:00:00.0)
Για την πρόκριση ο Προμηθέας (2019-01-22 00:00:00.0)
Αγκάλιασε την πρόκριση ο Προμηθέας (2019-01-10 00:00:00.0)
«Σεφτέ» ο ΠΑΟΚ, δοκιμάζεται ο Προμηθέας (2018-10-31 00:00:00.0)