Πέμπτη 1 Νοέμβρη 2018
«Χρυσή» πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Δυο φορές του πήραν την «μπουκιά από το στόμα», τελικά όμως ο ΠΑΟΚ «γέλασε» τελευταίος χτες στην Κωνσταντινούπολη, στον επαναληπτικό αγώνα με αντίπαλο την Μπουγιουκσεχίρ για τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ ανδρών. Παίρνοντας με σκορ 15-13 το «χρυσό» σετ και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 3-2 στον πρώτο αγώνα, η ελληνική ομάδα προκρίθηκε στον 3ο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Φρανκφούρτη - Ποσογίλνιτσα. Η γερμανική ομάδα είναι το μεγάλο φαβορί, καθώς έχει νικήσει 3-0 στον πρώτο αγώνα.

Στον χτεσινό αγώνα ο «Δικέφαλος του Βορρά» χρειαζόταν νίκη με οποιοδήποτε σκορ και προηγήθηκε δυο φορές στα σετ (1-0 και 2-1), αλλά τα προβλήματα στην υποδοχή δεν τον άφησαν να «κλειδώσει» την πρόκριση. Η τουρκική ομάδα, με μπροστάρη τον Μεντί, έκανε διπλή ανατροπή και παίρνοντας το τάι μπρέικ ισοφάρισε την ήττα της στην Πυλαία. Τα σετ: 21-25, 25-22, 21-25, 25-22, 15-12.

Η σειρά έτσι οδηγήθηκε στο «χρυσό» σετ, το οποίο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ. Εν τέλει ο ΠΑΟΚ πήρε τους τελευταίους, κρίσιμους πόντους, χάρη στην καλή του αμυντική λειτουργία και παίρνοντας λύσεις στην επίθεση από τους Χιμένεθ και Τζούριτς, και πανηγύρισε την πρόκριση.

«Ερυθρόλευκη» απάντηση στον Φοίνικα (2020-07-03 00:00:00.0)
Κατέρρευσαν οι ελπίδες του Ολυμπιακού (2019-02-27 00:00:00.0)