Τετάρτη 23 Οχτώβρη 2019
EUROCUP
«Πέταγε φωτιές» ο Προμηθέας

Μία από τις μεγαλύτερες νίκες της Ιστορίας του πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας, επικρατώντας εντός έδρας της Βίρτους Μπολόνια με 78-69 για την 4η αγωνιστική του Eurocup, και έπιασε την ιταλική ομάδα στην κορυφή του 1ου ομίλου με 3 νίκες και 1 ήττα.

Οι Πατρινοί δεν τρόμαξαν μπροστά στο μέγεθος της Βίρτους του πολύπειρου Μίλος Τεόντοσιτς, η οποία είναι ένα από τα φαβορί για το τρόπαιο, ούτε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν (τραυματισμός του Ελις, διακοπή συνεργασίας με τον Λόουερι) στάθηκαν ικανό εμπόδιο. Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 24-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στη συνέχεια οι Ιταλοί αντεπιτέθηκαν και μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (36-38 ημίχρονο, 53-54 στο 30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, και με πρωταγωνιστή τον Χολ πήρε μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα (62-58 στο 34', 70-64 στο 38'), το οποίο όχι μόνο υπερασπίστηκε αλλά και διεύρυνε στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας στη σπουδαία νίκη.

Προμηθέας: Χολ 16, Μπαμπ 11, Λίποβι 11, Αγραβάνης 12, Κασελάκης 11, Κατσίβελης 6, Φίλερ 7, Μπόγρης 4.

Βίρτους: Γκέινς 6, Παγιόλα 2, Μπάλντι Ρόσι 2, Μάρκοβιτς 11, Ρίτσι 2, Χάντερ 14, Γουίμς 11, Τεόντοσιτς 17, Γκέιμπλ 4.

Χαμένη ευκαιρία για τον Προμηθέα (2020-01-22 00:00:00.0)
Ζωντανός για πρωτιά ο Προμηθέας (2019-11-21 00:00:00.0)
Για πρωτιά και ρεβάνς (2019-11-13 00:00:00.0)
ΠΑΟ... για τίτλο στο ΟΑΚΑ (2019-06-13 00:00:00.0)
Ασταμάτητος ο Προμηθέας (2018-11-01 00:00:00.0)